Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČMKOS: Česko potřebuje změnu hospodářské strategie

20. 11. 2015

 

 

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula představil dnes na tiskové konferenci v Praze poprvé novinářům zcela nový analytický materiál makroekonomů ČMKOS nazvaný ´Vize změny hospodářské strategie ČR´, kterým odborová centrála navazuje na svůj první programový dokument z června 2012.


Tehdy navrhovala například nižší DPH u léků, zastavení vládní důchodové reformy s druhým pilířem, posílení podpory zkrácených úvazků a kurzarbeitu či zrovnoprávnění odvodů zaměstnanců a živnostníků. Za zásadní označovali předáci boj proti korupci, lichvě, daňovým únikům, praní špinavých peněz i práci na černo. Požadovali rovněž formulovat prorůstovou hospodářskou politiku postavenou na zvýšení konkurenceschopnosti na základě kvalifikované práce a ne na co nejlacinějších pracovních nákladech a nízkých mzdách. Dále zavést pořádek do oblasti veřejných financí, například řešit problém ve zdanění mezi OSVČ a zaměstnanci, řádně posoudit a případně odstranit velký rozsahu nejrůznějších výjimek, slev a úlev v jednotlivých daňových okruzích, řešit zneužívání vnitro koncernových (transferových) cen a poskytováním služeb uvnitř skupiny za účelem daňové optimalizace apod.


Řadu kroků nynější Sobotkova vláda už provedla. O přípravě zákonů a opatření s odboráři a

img_4450_th.jpg

 zaměstnavateli pravidelně jedná na tripartitě.

"Česká republika stále přešlapuje na místě. Vyspělé státy se nám přitom vzdalují a dříve méně vyspělé země se nám naopak mílovými kroky přibližují," upozornil Středula. Podle něj se česká ekonomika profiluje jako záložní ekonomický prostor pro jiné státy a stala se spíš subdodavatelem subdodavatele subdodavatele“. Vyrábějí se tu výrobky s nižší hodnotou či vyvážejí suroviny, pracovní síla je levná, produktivita a mzdy jsou nižší. Pokud se situace nezmění, dostane se Česko do pasti chudoby, dodal předák největší odborové centrály.


K prezentaci se vyjádřili i autoři vize, makroekonomové ČMKOS Martin Fassmann a Jaroslav Ungerman. Podle nich politika nízkých mezd (nákladů práce) a slabého kursu měny vede k sestupné restrukturalizaci ekonomiky směrem k nižším stupňům zpracování. „Pokračování těchto procesů nebezpečně uzamkne Českou republiku v pasti chudoby. Politika levné práce a slabého kursu nemůže být změněna kolektivním vyjednáváním ani sebesilnějším tlakem odborů,
ale musí být odstraněna prostřednictvím formulace a prosazení nové hospodářské politiky státu. Tato politika musí zabránit petrifikaci současné struktury ekonomiky a vést k restrukturalizaci ekonomiky směrem k vyšším stupňům zpracování,“ řekli odboroví makroekonomové.


„Přibližování ČR k nejvyspělejším zemím EU v nákladech práce při současné struktuře české ekonomiky a kursu koruny nemá smysluplné východisko. Řešení je nutno založit paralelně jak ve mzdách tak i v kurzu. Je třeba rychlejšího růstu nominálních mezdmezi ČR a vyspělými státy EU. Je naprosto nezbytné nebránit posilování kurzučeské koruny. Jen výrazné posílení kurzu koruny o cca 20 % dává smysluplnou šanci přiblížení mezdalespoň k sousedním zemím v dohledném časovém úseku jednoho lidského života,“ uvedl Josef Středula.

 

Vize změny hospodářské strategie ČR - prezentace 

Vize změny hospodářské strategie ČR - PDF

 

 

 

 

 

 

 

 

autor, foto:(pek)

zdroj: www.e-sondy.cz, www.cmkos.cz