ČMKOS: Rozhodnutí centrální banky snížilo životní úroveň zaměstnanců

23. 1. 2015

Odbory kvůli územním limitům přijedou do Prahy demonstrovat

Co odbory čeká v roce 2015, bylo hlavním tématem dnešního setkání vedení Českomoravské odborové konfederace s novináři, které se uskutečnilo 21.1. 2015 v odborářském hotelu Olšanka v Praze. Předseda ČMKOS Josef Středula upozornil na negativní dopady oslabování koruny na české zaměstnance a důchodce.

Odbory jako v první varovaly, že neuvážený krok centrální banky při oslabení korun bude mít negativní dopady nejen na zaměstnance a jejich rodiny, ale i na podnikatele. Potvrdilo se to na počátku ledna, kdy se tuzemská měna propadla na několikaleté minimum vůči euru a dolaru. Protože hrozí další zhoršení životní úrovně, budou odbory v kolektivním vyjednávání dál tlačit na růst mezd a platů zaměstnanců.
Slabá koruna nepomáhá ani vývozcům, které podle svých vyjádření chtěla centrální banka podpořit. "Minimum firem jsou čistí exportéři. Většina dováží i vyváží zároveň," upřesnil Středula.

Odbory jsou podle každodenně v podnicích konfrontovány s problémy lidí a na rozdíl od většiny politiků jsou k nim vnímaví a snaží se je řešit. I to je důvod, proč se vnímání odborů ve veřejnosti příznivě projevuje i v průzkumech veřejného mínění. Vznikají nové odborové organizace, protože do povědomí se pomalu dostává fakt, že ve firmách, kde působí odbory, mají lidí v průměru o 30 000 korun vyšší mzdy než v podnicích bez odborů. „I v roce 2015 chceme otevírat problémová témata, která zdánlivě nesouvisí přímo s problematikou odborů, ale podle našich poznatků se citelně dotýkají zaměstnanců,“ nastínil Středula směr působení odborů v letošním roce.

Další problém, který odbory chtějí otevřít na jednání tripartity je otázka lichvy. Lichva je v Česku podle nového občanského zákoníku soudně nepostižitelná, do pasti lichvářů spadají zaměstnanci s nižšími příjmy, nebo ve firmách, kde se nevyplácejí včas nebo vůbec mzdy. Odbory vidí mimo jiného řešení ve zvyšování finanční gramotnosti obyvatelstva s tím, že by se měla začít vyučovat už na základních školách.

„Od dubnového sjezdu v loňském roce se ČMKOS výrazněji prosazuje i díky dobře fungujícímu sociálnímu dialogu, na kterém má koaliční vláda Bohuslava Sobotky velký zájem. V roce 2015 budeme od sociálního dialogu požadovat konkrétní výsledky,“ řekl předseda Středula.

Vláda by měla jednat o všech alternativách územních limitů

Novináři se rovněž zajímali o stanovisko odborové centrály k prolomení těžebních limitů v severních Čechách, v lokalitě ČSA. Josef Středula odpověděl, že ČMKOS je pro prolomení limitů. „Nejistota, ve které žijí zaměstnanci, podnikatelé, ale i obyvatelé Horního Jiřetína a dalších obcí a měst Ústeckého kraje trvá již mnoho let. Žádná z předchozích vlád nenašla dost odvahy a zodpovědnosti, aby rozhodla. A žít dlouhodobě v naprosté nejistotě je nepřijatelné,“ odpověděl Středula.

Nejen předseda ČMKOS se obává, že by se varianta plného prolomení těžebních limitů v severních Čechách vůbec nemusela dostat na program jednání vlády. Odbory chtějí prosadit, aby se kabinet zabýval všemi alternativami. S tímto požadavkem půjdou na páteční jednání pracovního týmu pro hospodářskou politiku na ministerstvu průmyslu. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) by měl vládě předložit návrhy různých způsobů prolomení limitů v tomto regionu. Minulý týden uvedl, že existují pouze dvě reálné varianty. Buď budou limity upraveny jen na Dole Bílina, nebo na Bílině a částečně na Dole Československé armády (ČSA).

Odbory však dlouhodobě prosazují plné prolomení limitů, což dnes zopakoval i Josef Středula.
Návrhy ministra Mládka jsou naprosto nepřijatelné pro Sdružení odborových organizací Czech Coal Group v Mostě. Jak již před tím řekl Esondám jeho předseda Jaromír Franta, ve čtvrtek 29. ledna odboráři přijedou protestovat před ministerstvo průmyslu na podporu tohoto požadavku. Horníci přitom avizují, že pokud ministr Mládek nezmění svůj návrh, nemusela by to být poslední aktivita tohoto typu.
Ministerstvo zpracovalo celkem čtyři varianty toho, jak s těžebními limity naložit. Vedle dvou částečných řešení ještě úplné zachování limitů zavedených v roce 1991 a plné prolomení včetně zbourání Horního Jiřetína a Černic. Vládě by se na stůl nemusely dostat všechny. "Hrozí riziko, že by varianta prolomení limitů vypadla," uvedl na tiskové konferenci Josef Středula.

Pokračování těžby hnědého uhlí v severních Čechách považují odbory za správné. "Česká republika potřebuje hnědé uhlí a to z Mostecka je nejkvalitnější z celé této pánve," prohlásil šéf odborářů.

Kvůli těžebním limitům přerušila vláda před Vánoci i projednávání Státní energetické koncepce, která má určit směr, jakým se česká energetika vydá v nadcházejících desetiletích. K tomuto dokumentu se mají ministři vrátit v únoru. Do té doby má Mládek předložit materiál s analýzou možností v otázce těžebních limitů.

ft.jpg

Zleva místopředsedové ČMKOS Vít Samek a Radka Sokolová, předseda Josef Středula, tisková mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.

Autor: (text a foto: pek)
Zdroj: e-sondy.cz