Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropa přišla kvůli ruské krizi o 100 miliard eur

26. 6. 2015

 

 

Vídeňský ústav pro výzkum hospodářství WIFO spočítal ekonomické ztráty, které Evropa pocítí kvůli ruské krizi. Dospěl k částce 100 miliard eur, tedy v přepočtu asi 2,75 bilionu korun. Hlavní příčinou jsou sankce, které na sebe vzájemně uvalily Rusko a Evropa. Velkou roli ale hraje i hospodářská krize.

 

Ruská ekonomika skomírala už před zavedením sankcí. Rozhodně jí nepomohly ani klesající ceny ropy, protože je to jedna z mála komodit, za kterou může Rusko získávat devizy.
Evropským podnikům se navíc v zemi daří méně prodávat. Na tamním trhu klesla poptávka a některé firmy nemohou své výrobky kvůli sankcím prodávat vůbec.

Největší ztráty zřejmě čekají Německo, kde může přijít o práci až půl milionu lidí, a také Estonsko, jehož hospodářství by mohlo klesnout o více než 15 procent.
Podle rakouských odborníků může mnoho zemí přijít kvůli ruské krizi o značnou část z předpokládaného růstu hrubé přidané hodnoty. Ukazatel počítá rozdíl mezi hodnotou výroby a služeb a náklady na jejich produkci.

Velmi citelnou ztrátu předpovídá rakouský ústav především Pobaltí a Estonsku, kde by hrubá přidaná hodnota mohla klesnout až o téměř 16 procent. O více než jedno procento se může snížit i ve Finsku, Polsku nebo Německu. Konkrétně pro Německo by to mohlo znamenat ztrátu 27 miliard eur.

České podniky si v mnoha případech dokázaly najít jiné zákazníky. Například Škodovka úspěšně prodává v Číně. Hamé má závod přímo v Rusku a přes 80 procent výrobků se prodá přímo na místním trhu. Mlékárna Olma vyváží produkty například do Polska, do Číny nebo Libanonu.


autor: (red)
zdroj:www.e-sondy.cz