Jdi na obsah Jdi na menu
 


Horník: Rozhovor s Jarmilou Ivánkovou a Pavlem Jílkem

5. 11. 2015

 

Dnes vyšel v týdeníku Horník rozhovor s dnes již bývalou finanční ředitelkou OKD Jarmilou Ivánkovou a s jejím nástupcem Pavlem Jílkem. Požádali jsme o možnost zveřejnění na našich stránkách a přinášíme rozhovor v originální verzi.

 

jarmila-ivankova.jpg

Přehled  profesních aktivit Jarmily Ivánkové: 

2012 - říjen 2015 - OKD, a.s., finanční ředitelka
2011 - 2012 - OKD, a.s., finanční ředitelka a pověřená personální ředitelka
2005 - 2011 - OKD, a.s., Ostrava, zástupce F a IT Ř – CSS treasury a daně
2004 - 2005 - OKD, Energo, a.s., místopředsedkyně představenstva
1999 - 2004 - OKD, Restrukturalizace, a.s., specialista ekonomiky, financování a majetku
1993 - 1998 - OKD, a.s.
1991 - 1992 - OKD, Báňská stavební společnost, o.z. Ostrava, vedoucí OEI
 

 

Jaké jsou důvody vašeho odchodu? Proč OKD opouštíte po 25 letech?

S výkonným ředitelem jsme o mém odchodu dlouho diskutovali a nakonec jsme po vzájemné dohodě dospěli k datu 31. října letošního roku. Mám k tomu své osobní důvody, které bych nechtěla dále rozebírat.


Dostala jste jinou lukrativnější nabídku?

Ne, nedostala.


Co tedy budete dělat?

Upřímně řečeno, zatím jsem ještě neměla čas o tom přemýšlet. V každém případě bych si chtěla trochu odpočinout a věnovat se sobě a své rodině, kterou jsem trochu zanedbávala. Opravdu je teď pro mě ze všeho nejdůležitější odpočinout si a nabrat novou energii.


Jak hodnotíte těch 25 let ve službách OKD?

Je to více než polovina mého života a odchází se mi hodně těžce. Za tu dobu jsem si vytvořila spoustu hezkých a přátelských vztahů, o kterých jsem přesvědčena, že přetrvají i v budoucnosti. Na druhé straně věřím, že mám před sebou ještě kus profesní dráhy, na kterou se těším.


V souvislosti s vaším odchodem se vyrojily spekulace, že opouštíte „potápějící se loď“ se jménem OKD a že to je vlastně předzvěst krachu firmy?

Určitě bych nechtěla, aby byl můj odchod někdo považoval za opuštění potápějící se lodi. To v žádném případě. Myslím si, že OKD ještě nějakou budoucnost před sebou má a všichni mí kolegové a konec konců i majitelé pracují na tom, aby ta budoucnost byla co nejdelší. Ten důvod je opravdu čistě můj osobní. Na postu finanční ředitelky působím 5 let a musím přiznat, že to opravdu bylo 5 těžkých a náročných let. Proto jsem dospěla k názoru, že tato pozice potřebuje obměnu a že je na čase předat kormidlo někomu mladšímu a kreativnímu. Pavel Jílek takovým člověkem je.
 

 

pavel-jilek-1.jpg

Pavel Jílek v roce 2005 vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Po studiu nastoupil do společnosti MAN – užitková vozidla jako finanční controller. O tři roky později, kdy se z Prahy přestěhoval do Ostravy, začal pracovat ve společnosti OKD v útvaru finanční ředitelky jako projektový manažer. Měl na starosti nejrůznější projekty z oblasti financí a controllingu. V roce 2013 se stal vedoucím Odboru plánování a controllingu, který byl následně přejmenován na Odbor plánování a projektů. Pavel Jílek je ženatý a má dvě děti. Řízením útvaru finančního ředitele byl pověřen od 1. listopadu 2015

 

 

Dočasně přebíráte štafetu finančního ředitele OKD. S jakým cílem?

Každopádně budu pokračovat v tom trendu, který OKD nastavilo. To znamená, stabilizovat situaci v oblasti nákladů, dále je snižovat a zajistit finanční stabilitu OKD do budoucnosti. Prvořadým úkolem pro tuto chvíli je připravit business plán pro příští rok.


Rozhodnutí Jarmily Ivánkové překvapilo mnoho lidí a působilo jako blesk z čistého nebe. Jak to vnímáte Vy?

Na jednu stranu to i pro mě bylo překvapením, na stranu druhou ale její rozhodnutí chápu. Pozice finančního ředitele je vysoce náročná a zodpovědná. Zvláště v době, která je pro OKD nejhorší v její historii. Myslím si, že kdyby chtěla nechat firmu na pospas svému osudu, udělala by to už dávno a odešla by pravděpodobně už dříve. Ona naopak setrvala a 5 roku zodpovědně pro firmu pracovala. Proto má plné právo na své rozhodnutí, aby si mohla odpočinout.


V tisku se objevují články nejrůznějších autorů, kteří životaschopnost OKD odhadují maximálně do 2. – 3. kvartálu příštího roku… V jaké kondici vidíte firmu Vy?

V současné době je velmi obtížné predikovat životnost OKD, protože to, co máme pod kontrolou, to jsou náklady a investice. To, co do jisté míry nejsme schopni ovlivnit a taky se o tom hodně hovoří, jsou nestabilní a klesající ceny uhlí na světových trzích. I přes složitou situaci jsme já i vedení optimisty a věříme tomu, že OKD má před sebou rozhodně delší životnost, než jen následujících šest měsíců.
 

 

 

 

 

 

autor: Ivo Čelechovský

zdroj, foto: OKD a.s.