Jdi na obsah Jdi na menu
 


Informace o daňových změnách u Životního pojištění

17. 12. 2014

 

 

odboryplus--1-.png

 

 

 

Vážení čtenáři, rádi bychom vás touto cestou informovali o změnách, které se dotknou mnoha z nás. Jde o oblast životního pojištění a daňových úlev.

 

Změny v daních u životního pojištění se dotýkají milionů lidí

Od 1. ledna 2015 se v Česku dochází ke změnám v oblasti fungování životního pojištění. Stát totiž zpřísňuje podmínky daňového zvýhodnění. Změna se dotkne nejen nových smluv soukromého životního pojištění, ale i přes 3,4 milionu stávajících smluv, které v současnosti splňují podmínky pro daňové zvýhodnění. Abyste se v nové situaci lépe orientovali, shrnuli jsme pro vás základní informace o nastalých změnách a přidali naše doporučení.

 

Hlavní dopady změny

Od 1. ledna 2015 vstupuje v platnost novela zákona o daních z příjmů, která zpřísňuje podmínky daňového zvýhodnění soukromého životního pojištění. Ten, kdo bude chtít zaplacené pojistné, až do výše 12 tisíc korun ročně (včetně případných příspěvků zaměstnavatele), odečítat od daňového základu, ztratí možnost vybrat vložené peníze bez jakýchkoli sankcí dříve než v 60 letech. Ruší se možnost výplaty jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy. Daňové zvýhodnění bude tedy zachováno pouze těm, jejichž pojistná smlouva nebude umožňovat předčasný výběr finančních prostředků, aniž by zanikla.

Kdo si chce možnost provádět mimořádné výběry do budoucna udržet, přijde o možnost ušetřit na daních. Zaměstnavatelé budou moci svým zaměstnancům přispívat, jen když budou mít uzavřenou smlouvu bez možnosti mimořádných výběrů. A výplatu dostane klient nejdříve po šedesátce, pokud zároveň jeho smlouva trvá déle než pět let – bez ohledu na to, zda mu na pojištění přispívá zaměstnavatel. Smluv, které splňují podmínky pro daňové zvýhodnění, je v současnosti přes 3,4 milionu, na 374 tisíc z nich přispívají zaměstnavatelé.

 

Ohlídejte si své pojištění

Pokud chcete čerpat daňový odpočet až do výše 12 tisíc korun, dobře si prostudujte stávající smlouvu a pohlídejte si nová pravidla, jak o daňovou úlevu nepřijít. I když novela zákona o daních z příjmů umožňuje změnu smluv do 31. března 2015, většina pojišťoven ji chce provést co nejdříve, nejlépe už letos.

 

Do konce roku 2014 by měly pojišťovny v Česku oslovit miliony svých klientů a chtít po nich rozhodnutí, zda chtějí zachovat možnost výběrů ve smlouvě, nebo raději budou čerpat daňové výhody. Lze očekávat, že většina pojišťoven zvolí pasivní akceptaci a klientům rozešlou dopisy s dodatky. Ti, kteří je ve stanovené lhůtě písemně neodmítnou, budou bráni tak, že nové podmínky přijímají.

 

Doporučujeme Vám, projít si pojistnou smlouvu se svým poradcem a zhodnotit, zda odpovídá vaší současné životní situaci – zda jsou či nejsou potřebné změny, včetně úpravy smlouvy vzhledem k novým podmínkám zdanění.

 

Nemáte s kým? Zanechte nám své údaje a klikněte si pro bezplatnou konzultaci se specialistou, který vám poradí.

 

BEZPLATNÁ KONZULTACE

 

Důvody změny

Stát chce zamezit zneužívání životních pojistek ke snižování mzdových nákladů v některých firmách. Mimořádné výběry někteří zaměstnavatelé využívali jako formu odměny k platu a zaměstnanci je poté čerpali formou mimořádného výběru. Tím se obcházely daňové povinnosti a docházelo ke snižování základu zaměstnanců pro výpočet důchodů.

 

Navržená úprava tak zajišťuje dlouhodobost odkládaných prostředků a skutečné vytváření finanční rezervy na stáří.

 

Určeno pro pro registrované členy programu odboryplus

 

 

 

odboryplus--1-.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj:www.odboryplus.cz