Jdi na obsah Jdi na menu
 


Intervencí ČNB přišel český zaměstnanec s průměrnou mzdou v přepočtu na eura o více než 90 eur měsíčně

25. 6. 2014

 

 

logo.jpgO aktuální kondici a dalším vývoji české ekonomiky, inflaci, měnové intervenci České národní banky a dalších problémech tuzemského hospodářství hovořily Esondy s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou.

 

Jak hodnotíte aktuální kondici české ekonomiky?


Po šesti letech ekonomické krize, způsobené přehnanou rozpočtovou restrikcí jsou v české ekonomice patrné znaky oživení ekonomiky. Toto oživení je však ve skutečnosti velmjosef-stredula.jpgi vratké. Zpřesněné výsledky HDP za první čtvrtletí letošního roku vypadají mírně povzbudivě. To vyvolalo mezi analytiky téměř vlnu nadšení. Objevily se odhady pohybující se mezi 2,5 – 3 % reálného meziročního růstu už pro letošní rok. Naši makroekonomové mají pochybnosti, zda je až takový super optimismus na místě. První čtvrtletí roku 2013, ke kterému se toto porovnání vztahuje, bylo totiž ve skutečnosti mimořádně nízké – postižené výrazným poklesem. Takže 2,5 % růstu HDP ve skutečnosti znamená, že se ekonomika dostala o 0,2 % nad úroveň prvního čtvrtletí roku 2012. Vlastně vymazala pokles roku 2013. Nic více, ale také nic méně.


Míra inflace je stále velice nízká. Měla podle vašeho názoru slabší koruna již dostatek času na to, aby případně míru inflace posunula směrem vzhůru?


Myslím si, že slabší koruna měla času už dost. Ale nás nezajímá, zda už se dostatečně zvýšila inflace, aby se naplnilo nějaké pásmo, které si někdo kdysi určil. Podle nás by cílem hospodářské politiky státu – a měnová politika je její nedílnou součástí - neměla být přece vysoká inflace. Proto mě zajímá, kdy tato operace přinese na podzim slibovaný nárůst 30 tisíc pracovních míst. Proto mne zajímá, zda začínající oživení české ekonomiky lze opravdu považovat za produkt změny kursu či nikoli. ČMKOS nepopírá, že zde má velké otazníky. Nás zajímá, zda se náklady této operace nějak české ekonomice a českým občanům vůbec vrátí. Připomínám, že touto operací přišel český zaměstnanec s průměrnou mzdou v přepočtu na eura o více než 90 eur měsíčně. No to byl opravdu „úžasný“ impuls pro přijetí eura co nejdříve. To jsou otázky které mne, jako předsedu odborové konfederace, opravdu nejvíce zajímají. A nejen já chci na ně znát odpovědi!


Jaký očekáváte vývoj české ekonomiky v druhé polovině roku? Začne inflace růst? Kde vidíte její hodnotu na konci letošního roku? Stejná otázka platí i pro míru nezaměstnanosti a HDP, eventuelně další indikátory, které vás napadnou.


My naši ekonomickou prognózu budeme tradičně publikovat na začátku září společně se stanoviskem ke státnímu rozpočtu. Proto spíše telegraficky. Vývoj ekonomiky bude velmi silně záviset na vývoji vnějších i vnitřních podmínek. Eurozóna sice rostla za první čtvrtletí o 0,2 %, Německo o 0,8 %, nicméně negativní vývoj HDP v 1. Q v USA (mírný pokles) naznačuje křehkost současné fáze oživení. Je stále více patrné, že ohlášené zmírnění emisní činnosti USA bude mít patrně negativní dopad na ekonomický růst, což může mít na růst v EU fatální dopad. Tato situace by v kombinaci s vyhrocením situace na Ukrajině mohla sama o sobě negovat růstové ambice české ekonomiky. To však není zdaleka vše, co nás trápí. Pokud se podíváte na čísla o pokladním plnění státního rozpočtu za pět měsíců, ukazuje se, že i v letošním roce pokračuje rozpočtová restrikce výdajů státního rozpočtu. Teprve se tedy ukáže schopnost této vlády formulovat a prosazovat prorůstovou hospodářskou politiku.


Jaká jsou vaše aktuální očekávání ohledně toho, kdy ČNB ukončí režim devizových intervencí?


Tak pokud si vzpomínám, tak tady byly učiněny na podzim nějaké sliby, tak by měly být splněny.


Až k ukončení intervencí dojde, myslíte, že koruna skokově posílí, či nikoliv?


Myslím, že skoky patří především do tělocvičny a ne do ekonomiky. Podle mého názoru se ČNB – když už zvolila tuto cestu – nemůže zbavit zodpovědnosti za zajištění „hladkého přistání“. Opakuji je to její práce a její zodpovědnost. Nicméně si myslím, že kurs české koruny, pokud chceme vůbec někdy přijmout euro a přitom nezruinovat občany i stát, musí samozřejmě směřovat k posílení.


Jak s více než půlročním odstupem hodnotíte krok ČNB, kterým oslabila korunu?


V podstatě stejně jako před půl rokem a obávám se, že to bude stejné i za půl roku.


Myslíte, že podniky už se třeba začínají připravovat na ukončení devizových intervencí?


To je velmi dobrá otázka pro podnikatele a koneckonců i ČNB

 

 

 

 

oficialni-logo-cmkos_th.jpg

 

 

 

 

 

autor:(kaš)

zdroj:www.e-sondy.cz