Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je možné dát výpověď zaměstnankyni v pracovní neschopnosti?

25. 11. 2015

 

 

Zaměstnankyně v lednu utrpěla pracovní úraz. Dodnes je v pracovní neschopnosti. Jak ji můžeme dát výpověď? Již teď s účinností od ukončení léčby nebo až po nástupu do práce? Jak dlouhá je výpovědní doba?

 

Podle § 53 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, nesmí dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď v ochranné době. Za ochranou dobu se mimo jiné považuje doba, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud nebyly naplněny okolnosti uvedené dále v tomto ustanovení, tj. pokud si pracovní neschopnost zaměstnanec úmyslně nepřivodil, nevznikla pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky apod. Ustanovení § 54 zákoníku sice zákaz výpovědi omezuje, v daném případě by však mohla vzniknout otázka, proč si zaměstnavatel až po 10 měsících uvědomil, že existují důvody uvedené v tomto ustanovení. Z textu § 53 zákoníku práce vyplývá, že není možné dát výpověď v době pracovní neschopnosti, a proto bude nutno s výpovědí vyčkat do jejího skončení. Pokud nenastaly okolnosti uvedené v § 55 zákoníku práce, přísluší zaměstnanci obvyklá výpovědní lhůta (§ 51 odst. 1 ZP). Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Dvořák.

 

 

 

 

 

autor: Pavel Dvořák

zdroj: www.bozpinfo.cz