Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajská tripartita hledala možnosti řešení problémů OKD

16. 12. 2015

 

 

Rada hospodářské a sociální dohody (tripartita) Moravskoslezského kraje na dnešním zasedání řešila více témat, především ale problematiku OKD. Proběhla bouřlivá debata, která ukázala, že nejistota ze strany zaměstnanců i stovek dodavatelských firem je značná. Z diskuse proto vzešel požadavek na stát, aby těžba pokračovala co nejdéle. Členové tripartity se shodli na tom, že vláda musí hledat komplexní řešení a to společně jak s odbory, tak s vedením OKD.


Hejtman Miroslav Novák připomněl, že problém dolu Paskov se „přelil“ do krize celého černouhelného hornictví v regionu a že NWR předložilo požadavky, které všechny poněkud překvapily. „Rádi bychom se podíleli na řešení problémů těžby tak, aby dopady na region byly co nejmenší, ale klíčová v této situaci je a bude role státu a vlastníka OKD, kterým je společnost NWR,“ řekl hejtman.


Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj Jiří Cienciala doplnil: „Jsem rád, že vláda začala přistupovat k problematice OKD vážně a zodpovědně a připravuje zpracování důležitých analýz i opatření. Dnešní zasedání tripartity mě utvrdilo v názoru, že je naší povinností usilovat o udržení těžby, protože to bude pravděpodobně nejlevnější a nejúčinnější řešení z pohledu zaměstnanosti. Bude však nutné posoudit všechny varianty jak z finančního, tak i ze sociálního pohledu.“ Připomněl také, že možností využití tzv. Globalizačního fondu EU se zabývala tripartita už loni, ale ze OKD neprojevila o tuto variantu pomoci zájem.


Provozní ředitel OKD Pavel Hadrava kritizoval, že důležité jednání mezi ministry a vlastníky OKD, které mohlo přinést posun, neproběhlo. „My můžeme a umíme fungovat dál ještě několik let, ale závisí na ochotě všech zúčastněných, aby se domluvili na podmínkách,“ uvedl Pavel Hadrava. Připomněl, že ceny uhlí letos klesly zhruba o 30 procent. Zdůraznil také, že poslední mediální výstupy škodí OKD a zaměstnanci jsou velmi nervózní. To potvrdil i odborový předák Rostislav Palička.


Přestože zazněly různé názory na řešení problémů OKD a uplatnění zaměstnanců v regionu, všichni členové tripartity se shodli na tom, že by vláda měla především řešit situaci s vlastníky OKD a to urychleně a konstruktivně, bez politizování a bez emocí. Zaznělo také, že privatizace neproběhla dobře a za to nese vinu stát a proto by se na řešení, resp. na minimalizaci dopadů, měl podílet. Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro MSK řekl: „Stát by měl převzít odpovědnost za špatné kroky v minulosti. Nejde jen o OKD a její zaměstnance, ale o stovky dodavatelů od malých firem až pro velké podniky.“ Navrhl, aby se přešlo ke komplexnímu pojetí problému a aby také na regionální úrovni vznikla pracovní skupina pro řešení problematiky OKD a dopadů na region, která bude spolupracovat s vládní pracovní skupinou. Měla by mít možnost navrhovat a doporučovat „Praze“ možné kroky.


Rostislav Palička informoval členy tripartity o atmosféře mezi zaměstnanci: „Zaměstnanci ví, že útlum dříve nebo později nastane, ale jde o to, aby mohli odejít se ctí. Je velmi důležité, aby lidi dostali slušné odstupné a je jim jedno, jestli to bude od šachty, od státu nebo od někoho jiného.“
Ředitelka Úřadu práce pro Moravskoslezský kraj Yvona Jungová popsala situaci na trhu práce
a predikci dalšího vývoje. K situaci v OKD uvedla, že stav počtu zaměstnanců v OKD se během letošního roku snížil o cca 500 lidí, jak bylo avizováno. Výhled na příští rok zatím není k dispozici. Doplnila také, že peněz na tzv. Aktivní politiku zaměstnanosti je zatím dost.


Krajská tripartita se také zabývala fungováním pracovních skupin, jejich zefektivněním a transformací do nově vzniklé vládní pracovní skupiny, která bude řešit přípravu strategie restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Zazněl také návrh, aby vláda analyzovala dopady závěrů Klimatické konference v Paříži na jednotlivé regiony v ČR.

 

 

 

 

autor: Jana Dronská