Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michal Pícl: K příběhu zóny "Nad Barborou"

25. 8. 2015

 

 

Červencová pracovní cesta vlády do Moravskoslezského kraje ukázala, že vláda svou podporu sociálně nejproblematičtějším regionům myslí vážně. K nejdůležitějším výsledkům výjezdu náleželo schválení finanční podpory na vybudování průmyslové zóny „Nad Barborou“ ve výši 750 mil. Kč. Dotace určená na vybudování infrastruktury, byla zamýšlena jako významná podpora jednomu z našich strukturálně nejpostiženějších regionů. Nezaměstnanost na Karvinsku dosahuje více než 10 % a vybudování takové průmyslové lokality může regionu přinést kýženou úlevu. Mimo jiné, měla by napomoci vytvořit přibližně 2000 nových pracovních míst.

 

Měsíc od schválení vládního usnesení, však ministři za ANO otočili a snaží se tvrdit, že vláda svou podporou zóně „přiklepla“ miliardáři Zdeňku Bakalovi 200 mil. Kč za pozemky. Většinu dotčených pozemků, na nichž má zóna stát, skutečně vlastní společnost Asental Land, s níž je Bakala široce spojován. Přesto ministři ANO zřejmě dostatečně přesně nečetli dokumenty, které pro vládu v této souvislosti připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. V nich se mimo jiné praví, že „součástí (…) výdajů [státu na vybudování zóny] nebudou náklady spojené s výkupem pozemků“.

 

Přirozeně pozemky bude nutné vykoupit, ale učiní tak z vlastních prostředků Moravskoslezský kraj. V kraji, kde miliardář Bakala vlastní téměř vše, od těžařských provozů až po tisíce hektarů pozemků, se existenci tohoto velkého majetku jednoduše nelze vyhnout. Hodí se také připomenout, že v nahuštěné aglomeraci lze stěží najít jiné kompaktní místo vhodné pro podnikatelské aktivity než je zóna „Pod Barborou“.

 

Výzvou k zamyšlení je názor bývalého zastupujícího ředitele agentury CzechInvest Ondřeje Votruby. Právě na jeho stanovisko se ministři ANO svým tvrzením o ekonomické nevýhodnosti zóny odkazují. Kdo jiný než někdejší vysoký představitel této „pro-investiční“ agentury, by měl být obeznámený s možnostmi na zlepšení situace regionu – a s omezenými možnostmi, jak toho dosáhnout. Možná, že se do Votrubova stanoviska promítly jeho ne zcela ideální vztahy s ministrem Janem Mládkem. I když právě jím byl Votruba několik měsíců pověřen řízením agentury, avšak plnohodnotné výběrové řízení na ředitele agentury nevyhrál. Doufejme tedy, že se za jeho tvrzením neskrývá hořká pachuť z jeho neuspokojených osobních cílů.

 

Úkolem této vlády, vedené sociální demokracií, je ekonomická prosperita a zvyšování životní úrovně České republiky. Ostravsko jako součást Moravskoslezského kraje, který je sužovaný vysokou strukturální nezaměstnaností průmyslovou zónu Nad Barborou bez diskuze potřebuje. Nestavějme tedy chytaní laciných politických bodů nad pomoc obyčejným lidem v tomto regionu.

 

 

 

 

 

 

 

autor: Ing. Michal Pícl

zdroj: www.cssd.cz