Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moravskoslezští radní nesouhlasí se zabetonováním ostravských lagun, zašlou dopis ministerstvu

5. 2. 2015

 

 

Rada Moravskoslezského kraje nesouhlasí s navrženým způsobem sanace ropných lagun v Ostravě zabetonováním, který prezentoval náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Vedení Moravskoslezského kraje zašle v tomto týdnu dopis s nesouhlasným stanoviskem Ministerstvu financí.

 

O tomto postupu 3. 2. 2015 rozhodli krajští radní na výjezdním zasedání v Kopřivnici.

 

„Krajský úřad Moravskoslezského kraje sice není přímo účastníkem řízení kolem ostravských lagun, ale inicioval již řadu setkání s touto tématikou. Dlouholetá ekologická zátěž lagun je nesmírně problematická a trápí lidi v našem kraji. Myšlenku zakonzervování části kontaminované zeminy v areálu enkapsulací, tedy zakonzervování betonem, považujeme opravdu za nešťastnou a nic neřešící,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

 

Podle Daniele Havlíka, náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí, je zakonzervování pozemku nepochopitelné: „Jestliže budeme takto postupovat u každé skládky a kontaminované oblasti, pouze přesuneme velký problém na příští generace. Navíc mi není ani jasné, jak bychom řešili například problematiku spodních vod pod zabetonovanou oblastí,“ vysvětluje Daniel Havlík.

 

Zpracoval/a: Bc. Petra Špornová, tisková mluvčí, odbor kancelář hejtmana kraje

 

 

zdroj: http://verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz/