Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podřízený v práci, kamarád na Facebooku?

20. 6. 2014facebook.jpgSociální síť Facebook má v české republice takřka čtyři miliony uživatelů. Co dělat, když, když si nás chce na Facebooku „přidat“ náš podřízený? A co to vlastně znamená?

 

Základním principem sítě Facebook je vytváření virtuálních vztahů mezi jejími uživateli. Současný Facebook rozlišuje několik typů takových vztahů, pouze dva jsou „viditelné“ i jiným lidem než těm, kteří se jich účastní. Jsou to přátelství a následování. Zatímco přátelství je oboustranným vztahem dvou uživatelů, následování (které se do Facebooku dostalo ze sítě Twitter a říká se mu též sledování) znamená, že jeden uživatel je informován o veřejných informacích jiného, ale ne naopak. Obojí je v každém případě vztah.


Pokud jste uživateli Facebooku, možná jste se už setkali s problémem jak se zachovat, chce-li si Vás přidat mezi své virtuální přátele člověk, se kterým máte ryze pracovní vztah; typicky klient, či podřízený. Je dobré mít jasno ve své osobní politice, jak se chovat v takovém případě, protože nevhodné rozhodnutí vás může poškodit jak v práci, tak i v osobním životě. Pro Facebook totiž platí, že ať je vaše nastavení profilu jakékoli, vše, co na Facebook nahrajete, byste měli považovat za veřejné a nesmazatelné. Tedy, že se může stát, že i věci, které jste určili pro konkrétní lidi, uvidí naprosto kdokoli, zejména však vaši virtuální přátelé a následovatelé, jinými slovy vaši podřízení.


Základem bezpečného používání je politika přidávání přátelFacebook je veřejným prostorem, je to pavlač, hospoda. Pokud se k němu budeme takto chovat, budeme v něm v bezpečí. Jestliže ale chceme Facebook používat k soukromé komunikaci, zvláště s příbuznými a blízkými přáteli, pak asi není vhodné, aby tuto komunikaci viděl každý a zvláště ne lidé, kteří jsou našimi podřízenými. Tato úvaha vede mnoho vedoucích k tomu, aby jejich virtuální přátelství odmítali.


Pro mnoho lidí je odmítnutí žádosti o virtuální přátelství na Facebooku závažným zklamáním v reálném životě. Pokud se rozhodneme podřízené nepřidávat, měli bychom to jasně a srozumitelně sdělit. Je také otázka, zda umožníme, aby nás sledovali v pasivním režimu. Tuto variantu doporučujeme umožnit pouze v případě, že ze svého účtu skutečně publikujete nějaké veřejné aktualizace určené komukoli, jinak ne. Uvědomte si však, že pokud na Facebooku hrajete jakékoli hry, nebo používáte aplikace, pak veřejné aktualizace za vás mohou velmi často publikovat i ony, a to bez vašeho vědomí. Vašim přátelům a následovatelům se budou zobrazovat, stejně, jako pozvánky, které jím, byť nevědomky, pošlete.Pane mistr, pořád mi od Vás chodí pozvánky na hrací automaty. Už mi je neposílejteJestliže používáte Facebook jako médium pro ryze soukromou komunikaci, doporučujeme podřízené nepřidávat, a to ani, pokud máte velmi vřelé vztahy, člověk totiž nikdy neví, kdy se vše změní k horšímu. Právě v takovém případě se ale může stát, že vám založí „fanouškovskou“ stránku. Tomu nemáte šanci zabránit, je však otázka, zda chcete, abyste se na takové stránce aktivně podíleli. Když budete, může se stát „oficiální“. Když ne, počítejte se záplavou kritiky a někdy možná i dost nevybíravé.

 

 

 

 

autor: PhDr. Vojtěch Bednář

zdroj:http://www.firemni-sociolog.cz/

zveřejněno se souhlasem autora