Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Jiřím Ciencialou

13. 10. 2016

 

Redakce hornických odborů požádala zmocněnce pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiřího Ciencialu o krátký rozhovor, o tom jak vidí situaci nejen v OKD, po volbách do zastupitelstev krajů a Senátu.

 

Jak vidíte budoucnost společnosti OKD a těžby uhlí v regionu?
Já jsem byl zastáncem myšlenky, že bychom neměli dopustit krach OKD, ale spolupracovat na dohodě všech zainteresovaných stran, včetně majitelů OKD a státu, která zajistí postupný a řízený útlum dolů. To se nepodařilo a dnes jsme v situaci, kdy musíme čekat, jak efektivní a průchodnou cestu připraví manažeři OKD ve spolupráci s insolvenčním správcem. S krajskou tripartitou jsme prosazovali poskytnutí provozního úvěru podniku, to se podařilo, ale situaci to pouze zklidnilo, nikoliv vyřešilo. Netajím se tím, že bych si představoval intenzivnější spolupráci a hlavně viditelné výsledky, ale na druhé straně je pravdou, že jde o složité téma a žádné jednoduché řešení neexistuje. Navíc uhlí je strategická surovina. Doufám, že alespoň kolem dolu Paskov bude brzy jasněji, protože stávající situace nikomu neprospívá. Také bych byl rád, kdyby vedení OKD nežádalo o prodloužení termínu na přípravu plánu reorganizace.


Jak hodnotíte výsledky voleb v MS kraji?

Sledoval jsem samozřejmě nejen svůj obvod, ale i volby do krajského zastupitelstva, protože s vedením kraje jsem hodně spolupracoval na řešení různých problémů na poli tripartity. Mrzí mě, že volební účast byla velmi slabá a kladu si otázku, proč lidé nepřišli. Obávám se, že důvodem je to, že tyto orgány a instituce je nezajímají a nevěří, že se dá něco zlepšit. Očekával jsem spíše, že bude kraj dál vést stávající levicová koalice, voliči ale rozhodli jinak a teprve čas ukáže, jestli to bude změna přínosná. S panem Vondrákem se znám už dlouho, takže věřím, že si budeme rozumět.


Jaká je Vaše taktika do 2. kola senátních voleb?
Snažím se být hodně mezi lidmi a přesvědčit je, aby přišli ještě jednou k volbám. Věřím, že výsledky mojí práce jsou v našem regionu vidět, že za mě mluví činy a nemusím nutně organizovat nějaké velké akce. Vždy jsem usiloval, aby Třinecké železárny, které jsem řídil, i další velké firmy podporovaly život v regionu a pomáhaly potřebným. Dlouhodobě se snažím pomáhat ve věcech, které tíží náš region.


Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu? Na co se chcete zaměřit?
Do voleb jsem šel s přesvědčením, že mohu a umím našemu regionu, zdejším městům a obcím i běžným občanům pomoct v řešení problémů. Chci bránit naše ocelářství před nekalou konkurencí z Číny a zajistit, aby mladí lidé neodcházeli z regionu. Usiluji o zvýšení platů za práci v náročných podmínkách, spolupracuji se starosty na zkvalitnění životního prostředí a dopravní infrastruktury. V Senátu bych se chtěl věnovat hlavně zlepšování podmínek pro podnikání i rozvoj firem a podpoře technického vzdělávání.


Někteří lidé nepovažují Senát za důležitý orgán. Jak byste zvýšil jeho důvěryhodnost?
Senátu prospěje hlavně to, když v něm budou důvěryhodní lidé, kteří mají zájem důvěryhodnost Senátu upevňovat, a budou dělat taková rozhodnutí, která budou prospěšná pro lidi a jejich každodenní život. Otázka zlepšení politické kultury v naší republice souvisí s poctivostí a korektností každého politika, vrcholového zvláště.


Jaký by měl být dobrý senátor?
Měl by především vnímat potřeby obyčejných lidí a udělat konkrétní rozhodnutí a kroky nikoliv ve prospěch popularity, ale ve prospěch občanů, případně také uznat svou chybu, vyvodit z ní patřičné důsledky, včetně odchodu z politického života. Navštěvovat regiony, nemocnice či firmy a rozdávat úsměvy, to samo o sobě nestačí.

 

dsc_0168.jpg

Jaromír Pytlík a Jan Sábel s Jiřím Ciencialou 

 

 

 

 

 

 

ivz