Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tripartita jednala o státní energetické koncepci

2. 12. 2014

 

 

Sociální partneři se neshodli na podobě úrazového pojištění


Včera se na Úřadu vlády uskutečnilo 114. zasedání Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Předseda vlády Bohuslav Sobotka s dalšími členy vlády, zástupci zaměstnavatelských svazů a představiteli odborových konfederací mluvil například o aktualizaci energetické koncepce nebo stavu informačních technologií ve státní správě.


V rámci aktualizace Státní energetické koncepce (ASEK) se řešily možnosti využívání jednotlivých druhů energetických zdrojů, které zohledňují omezené přírodní možnosti a zároveň ekonomiku České republiky. Výsledkem by měly být spolehlivé dodávky energie za přijatelnou cenu, které jsou zároveň šetrné k životnímu prostředí. Aktualizace koncepce vymezuje minimální i maximální využití jednotlivých energetických zdrojů a zdrojů výroby elektrické energie. Zároveň bere v úvahu bezpečnostní rizika, která jsou spojená s dovozem paliv a energie.


Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, uvedl, že prioritou by měla být jaderná energie. Dostavba jaderných bloků nebo rozvodové sítě je podle něj velkou příležitostí pro český průmysl. Za velkou šanci pro české zaměstnavatele to považuje také Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).Připomínky partnerů teď bude podle premiéra Sobotky řešit koaliční rada. Poté se bude materiálem zabývat vláda.


Dalším důležitým bodem programu byla koncepce ICT, která popisuje současný stav v oblasti informačních a komunikačních technologií ve státní a veřejné správě a zároveň navrhuje nová opatření. Její součástí je také návrh cílů v oblasti elektronizace veřejné správy. Opatření by měla přinést úspory v řádu miliard korun ročně a zároveň výrazně snížit riziko korupce u projektů v oblasti informačních technologií. Předseda vlády Sobotka mimo jiné informoval zástupce zaměstnavatelů a odborů o zřízení samostatné Rady vlády pro informační společnost.


Na pondělním setkání tripartita řešila také budoucnost úrazového pojištění. Tripartita se neshodla na tom, jak by mohlo v Česku v budoucnu vypadat úrazové pojištění. Zatímco podle odborů by je měla spravovat nová veřejná pojišťovna, podle zástupců zaměstnavatelů by to měly být komerční pojišťovny. Modely projedná koaliční rada, rozhodne pak vláda.
"Zase jsme se nedohodli. Jsou to naše peníze, peníze podnikatelů. Nemám rád, když někdo mluví o penězích, které mu nepatří," uvedl šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zaměstnavatelé podporují komerční pojištění.


Odbory naopak prosazují jedinou veřejnou pojišťovnu, která by vznikla. "Vláda má mít dohled nad prostředky, nemá úrazové pojištění komercionalizovat, má zřídit jednu veřejnou pojišťovnu s tripartitní správou," uvedl Josef Středula. "Za důležité považuji, že odbory a zaměstnavatelé se shodli, že náhrada škody při pracovním úrazu a nemoci z povolání se bude řídit zákoníkem práce, nikoliv novým občanským zákoníkem," dodal J. Středula.


Nyní se zaměstnavatelé pojišťují u dvou komerčních pojišťoven - České Pojišťovny a Kooperativy, případné odškodné se pak platí z tohoto pojištění. Česko má sice zákon o úrazovém pojištění, který začal platit v roce 2006, ale zatím stále není účinný. Jeho účinnost se odkládala už čtyřikrát, a to naposledy letos na rok 2017. Podle odkládané normy by úrazové pojištění měla zajišťovat Česká správa sociálního zabezpečení. Pojistné by vybírala jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání by pak hradila rentu.


Se zrušením tohoto zákona počítá návrh novely zákoníku práce, který by měla dnes odpoledne projednat vláda. Podle Sobotky o návrzích budoucí podoby bude jednat koaliční rada. Ministryně práce pro ni připraví podklady. Pak rozhodne kabinet. Premiér řekl, že na přípravu nové normy je příští rok.


Zástupci tripartity se zároveň dohodli na termínu dalšího jednání. To se uskuteční 2. února 2015.

 

 

d3s_5597.jpg

Tisková konference po jednání tripartity, 1. prosince 2014.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autor:(red)

zdroj:www.e-sondy.cz

foto:wwww.vlada.cz