Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vláda schválila rozpočet pro rok 2015

23. 9. 2014

 

 

Kabinet předsedy vlády Bohuslava Sobotky v pondělí 22. září 2014 projednal a schválil návrh státního rozpočtu pro rok 2015. Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL získala pro návrh rozpočtu na příští rok podporu sociálních partnerů i krajů, s kterými o návrhu předem jednala. Schválený rozpočet odráží vládní priority v rámci Programového prohlášení vlády a je významným krokem k pozitivním změnám v České republice.

 

Rychlá shoda vlády na návrhu státního rozpočtu je důkazem dobře fungující koalice, která v rámci státního rozpočtu v příštím roce investuje do priorit vlády zhruba 20 miliard korun. Schválený státní rozpočet podpoří celkový hospodářský růst země, dále investice, mimo jiné jako nástroj tvorby nových pracovních míst a soustředí se na aktivní politiku zaměstnanosti (včetně zaměstnávání handicapovaných, na jejichž podporu by mohlo jít až o 100 milionů korun více než v letošním roce). Rozpočet kabinetu premiéra Sobotky dále umožní stabilizovat oblast zdravotnictví, snížit daně pro rodiny s dětmi, důstojně valorizovat důchody a zlepšit odměňování lidí pracujících ve veřejném sektoru, jako jsou například učitelé nebo hasiči. Počítá se rovněž s postupným zvyšováním výdajů peněz na obranu, které umožní plnit spojenecké závazky ČR na mezinárodním poli.

 

„Peníze investujeme do zvýšení mezd, penzí, dopravy, sociálních služeb, aktivní politiky zaměstnanosti, vědy a výzkumu. Pro občany to bude znamenat zvýšení jejich příjmů, příspěvky pro rodiny s dětmi, více míst v mateřských školách, zlepšení podpory seniorů, nižší ceny léků, opravené silnice a řadu dalších pozitiv. Významnou změnou oproti minulosti je také výrazný nárůst vlastních příjmů rozpočtu, které přispějí k udržení schodku pod 3 % HDP,“ řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

 

Státní rozpočet přinese v příštím roce vyšší investice do dopravy, a to navýšením rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. 2 miliardy korun z rozpočtu na dopravní stavby půjdou na obnovu silnic 2. a 3. tříd a jejich mostů. Významnou položkou je také 270 milionů korun, o něž vzroste rozpočet určený na rozvoj bydlení.

 

Vláda na svém jednání schválila také rozpočtové změny pro rok 2014, a sice navýšení objemu prostředků pro zaměstnance veřejného sektoru o 3,5 % už od 1. listopadu 2014. Platy státních zaměstnanců tak porostou rychleji už v letošním roce. Toto zvýšení bude financováno včetně odvodů částkou 975 milionů korun z prostředků, které stát ušetří v oblasti letošních původně plánovaných výdajů.

 

„Vzhledem k tomu, že se letošní státní rozpočet vyvíjí velmi uspokojivě a dosáhneme výrazně nižšího schodku rozpočtu, než stát původně plánoval, rozhodli jsme se zlepšit odměňování zaměstnanců veřejného sektoru už v letošním roce. Jde o jedno z prorůstových opatření vlády, které směřuje k podpoře vyšší spotřeby domácností,“ upřesnil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

 

Dalšími rozpočtovými změnami pro letošní rok je navýšení finančních prostředků pro vysoké školy o 400 milionů korun, na vědu, výzkum a inovace o 900 milionů korun, na provoz policie a hasičů o 500 milionů korun a pro podpůrný garanční rolnický a lesnický fond také o 500 milionů korun.

 

Návrh státního rozpočtu pro rok 2015 bude do osmi dnů doručen Poslanecké sněmovně Parlamentu české republiky

 

d7s_7101_584x316.jpg

 

Tisková konference po jednání vlády 22. září 2014.

 

 

 

 

 

zdroj text, foto: Úřad vlády ČR