Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu k aktuální situaci okolo průmyslové zóny Nad Barborou

25. 8. 2015

 

 

Vznik průmyslové zóny Nad Barborou schválila vláda na svém výjezdním zasedání, které proběhlo 22. července 2015 v Ostravě. Schválený materiál prošel standardním legislativní procesem včetně řádného připomínkového řízení. MPO všechny připomínky vypořádalo a současně zdůraznilo, kdo je vlastníkem dotčených pozemků a jak bude jejich výkup financován. Členové vlády tedy byli plně informováni, a mohli se proto kvalifikovaně rozhodnout, zda vznik průmyslové zóny podpoří.
Vznik průmyslové zóny Nad Barborou je zcela zásadní pro rozvoj strukturálně postiženého Moravskoslezského kraje. V příštích dvou letech vytvoří průmyslová zóna v kraji přibližně 2 000 nových pracovních míst.


Dosavadní zóny v kraji jsou podle informací krajského úřadu i agentury na podporu podnikání CzechInvest téměř zaplněné. Vybraná zóna Nad Barborou je proto strategickým prostorem, který bude nabízen domácím i zahraničním investorům.
Karvinsko je v rámci celé ČR okresem s druhou nejvyšší nezaměstnaností, přitom nenabízí příliš odpovídajících lokalit, které by nebyly postiženy vlivem těžby. Zóna Nad Barborou je místo, kde už se roky netěží a vlivy dozněly. Je to proto jedno z mála vhodných míst na Karvinsku.
Výběr lokality byl ovlivněn i tím, že v jejím případě by nedošlo k další ekologické zátěži a její výběr vycházel z toho, že v její bezprostřední blízkosti již existují rychlostní komunikace a přivaděče a železniční spojení vede přímo do areálu průmyslové zóny. V blízkosti areálu rovněž nejsou žádná sídla, která by provoz v zóně rušil dopravou a hlukem.


Ministerstvo průmyslu a obchodu při přípravě usnesení vlády trvalo na tom, že výkup pozemků není uznatelným nákladem v případě této dotace. Pozemky tudíž pořídí Moravskoslezský kraj na vlastní náklady.

 

 

 

 

autor, zdroj: MPO