Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vykročili k účinnějšímu boji s kriminalitou

19. 2. 2015

 

 

Karviná patří k městům, která se řešení kriminality a její prevence postavila čelem. Využila možnosti projektu Ministerstva vnitra ČR a zřídila pozice asistentů prevence kriminality, kteří pomáhali při řešení problémů ve vybraných lokalitách města. Ministerský projekt však skončil k 31. 12. 2014. Vzhledem k tomu, že se jednoznačně osvědčil, rozhodlo se vedení města dva z původních deseti asistentů přijmout jako kmenové zaměstnance a zařadit je k Městské policii Karviná.


Novým vedoucím týmu prevence se stal dlouholetý strážník městské policie Petr Slezák. Bývalý pochůzkář, který má bohaté zkušenosti nejen z práce v terénu, ale především zná problémovou lokalitu Karviná 6 „jako svoje boty”. Po jeho boku stanul odborník a specialista na drogovou problematiku Stanislav Koudelka, který má mnohaletou praxi v oboru boje s drogami. Další dvě strážnice úseku prevence kriminality – Darina Koniuchová a Karin Kaňová – mají v oboru prevence kriminality dlouholeté zkušenosti. Podle slov ředitele městské policie Petra Bičeje se městu podařilo vytvořit mimořádně efektivní tým.


Takto sestavený kolektiv specialistů doplnili dva staronoví preventisté, Nikola Cholewíková a Lukrecius Kišš. Na zmíněné dvojici spočívá mimo jiné i jeden z hlavních úkolů, a tím je komunikace s lidmi a řešení problémů přímo v terénu. Oba pracují v oboru už několikátým rokem. „Popsat činnost nás preventistů by trvalo poměrně dlouho,” říká Nikola Cholewíková. „Tvoříme vlastně takový most mezi občanem a městskou policií. Naším úkolem je najít si cestu k lidem, řešit jejich problémy i starosti a to se nám, myslím, daří,” doplňuje Lucrecius Kišš. „O tom, že program prevence kriminality má smysl, už dnes nikdo nepochybuje. Zkušenosti nasbírané za uplynulé roky a samotný kolektiv odborníků jsou dobrým základem pro další práci,“ říká zástupce ředitele městské policie Václav Ožana.


Preventisty potkáte nejen při jejich pochůzkách, ale můžete je i osobně navštívit a svěřit se jim se svými problémy. K tomu slouží služebna, která je otevřena v ulici U svobodáren 1305. Úřední hodiny jsou zde v pondělí od 10 do 12 hodin a ve čtvrtek od 15 do 17 hodin.

 

prevence.jpg

Zleva Lukrecius Kišš, Petr Slezák a Nikola Cholewíková

 

 

 

 

 

(ms)