Hornické muzeum Landek Park Ostrava
Hornické muzeum Landek Park v Ostravě je největším hornickým muzeem v České republice a patří mezi nejrozsáhlejší muzejní areály v zemi. Nachází se v městské části Petřkovice pod vrchem Landek, v blízkosti soutoku řek Odry a Ostravice. Areál vznikl na místě historického Dolu Anselm a rozkládá se na ploše přibližně 10 hektarů, což z něj činí největší muzejní areál svého druhu v ČR. Lokalita je navržena na zápis do seznamu UNESCO.
Historie a význam lokality
Těžba uhlí na Landeku má kořeny už v roce 1782, kdy zde byla otevřena první štola na černé uhlí. V roce 1835 zde byla vyhloubena první hlubinná jáma na Ostravsku, čímž se Důl Anselm stal nejstarším hlubinným dolem v regionu. Během své existence několikrát změnil jméno i majitele – původně nesl název Ferdinandovo štěstí, později Důl Strojní, Důl Masaryk a Důl Eduard Urx. Těžba byla ukončena v roce 1991 a muzeum bylo slavnostně otevřeno 4. prosince 1993 na svátek svaté Barbory, patronky horníků.
Expozice a zážitky
Podzemní expozice
- Srdcem muzea je autentická podzemní expozice v bývalém Dole Anselm, kde návštěvníci sfárají do podzemí v původní těžní kleci a projdou si 250 metrů dlouhé štoly v hloubce devíti metrů pod zemí. Komentované prohlídky přibližují historii těžby uhlí, ukazují fungování důlních strojů a zařízení a představují každodenní život horníků. Expozice je doplněna figurínami horníků v životní velikosti a modelem důlního koníka Ferdinanda.
Povrchové expozice
- Na povrchu si návštěvníci mohou prohlédnout řetízkové šatny, umývárny, 40 metrů vysokou těžní věž, historické důlní stroje, důlní lokomotivy a expozici důlní dopravy, včetně jízdy původním důlním vláčkem.
Expozice báňského záchranářství
- Jedna z největších světových expozic báňského záchranářství představuje historické dýchací přístroje z roku 1884, potápěčskou soupravu Siebe-Gorman z roku 1920 i moderní techniku. Návštěvníci si mohou vyzkoušet záchranářský výcvik na cvičném polygonu. Pietní síň s pamětní deskou připomíná záchranáře, kteří zahynuli při výkonu povolání.
Další zajímavosti
- Součástí areálu je také rekonstrukce sídliště lovců mamutů, která připomíná dávné osídlení této lokality. Landek Park tak propojuje historii hornictví, technický pokrok i přírodní bohatství.
Zázemí a možnosti vyžití
Landek Park nabízí nejen poznání a historii, ale také sportovní a rekreační vyžití. V areálu se nachází sportoviště (plážový volejbal, tenisové kurty, cyklokrosová dráha), dětská hřiště, restaurace a kemp. Díky své rozloze a rozmanitosti je Landek Park oblíbeným cílem pro rodiny s dětmi, školní výlety, sportovní nadšence i milovníky technických památek.
Praktické informace
Muzeum je otevřeno celoročně, parkování je zdarma a vzdálené asi 250 metrů od pokladny. Vstupné je zpoplatněno, aktuální ceny a otevírací dobu doporučujeme ověřit na webových stránkách muzea. Areál je částečně bezbariérový a nabízí zázemí pro pořádání kulturních a společenských akcí.
Motto:
Kdo minul Landek, minul Ostravu.
Hornické muzeum Landek Park nabízí jedinečný zážitek, který spojuje historii, techniku, přírodu i zábavu na jednom místě. Je to místo, kde si lze na vlastní kůži vyzkoušet, jaké bylo být horníkem, a zároveň si užít odpočinek i dobrodružství v srdci Ostravy.
ilustrační foto (AI Gemini)
red