Končící těžba a propouštění kladou na odbory velké nároky, říká předseda OS PHGN Rostislav Palička
Na počátku letních prázdnin a dovolených předseda Odborového svazu PHGN Rostislav Palička hodnotil činnost za letošní první pololetí. V rozhovoru se kriticky pozastavil i nad událostmi, které měly a mají negativní vliv na těžební průmysl, zaměstnance a potažmo odbory. Situace v těžebních uhelných společnostech je rok od roku složitější. Dopady to má na uhelné elektrárny a teplárny, protože výrobu elektřiny a tepla zdražují emisní povolenky. V důsledku útlumu a uzavírání uhelných dolů a lomů odborovým organizacím ubývají členové.
Není vhodnější bilancovat celý rok, než zrovna pololetí?
Pololetní bilancování vnímám jako milník v daném roce a příležitost ohlédnout se a zhodnotit činnost odborového svazu jako celku, a také jeho vedení a pražského pracoviště. Podle mě vedení i rada svazu, odboroví funkcionáři a členové v základních organizacích pracovali celé pololetí s velkým nasazením a dosáhli také dobrých výsledků, například při vyjednávání KSVS či podnikových kolektivních smluv. Byla a jsou tu však i negativa, která nemohou ovlivnit, ani jim zabránit.
Uveďte prosím konkrétní události.
Zaměstnanci svazu, především právníci, ale i účetní a ostatní se potýkali s legislativními změnami týkajícími se především účetnictví, zaměstnanosti a předčasných důchodů. O všech těchto změnách jsme včas informovali naše členy rovněž na stránkách HGN a na našem webu. Změny nás provázely i v průběhu června, přesto jsme na budoucnost nahlíželi lehce optimisticky.
Co vás k tomu vedlo?
Po velkém a dlouhodobém úsilí vedení naše-ho odborového svazu a OS ECHO byla při ministerstvu průmyslu a obchodu založena Energetická tripartita. 31. března se konalo její ustavující zasedání, na němž byly podepsány zásadní dokumenty a protokoly, například jak často a o čem bude Energetická tripartita jednat. Od té doby je však „ticho po pěšině“ a situace se nevyvíjí nejlépe.
V jakém smyslu?
Tajemník pověřený ministrem Lukášem Vlčkem měl členům Energetické tripartity zaslat příslušné dokumenty z tohoto zasedání. Nejen že jsme dodnes tyto dokumenty nedostali, ale tajemník není k dosažení a přestal s námi komunikovat, takže k dalšímu pracovnímu zasedání pochopitelně zatím nedošlo. Tajemník ministra neodpovídá na naše esemesky, nebere telefony. Zkoušel jsem to já, zkoušel to i předseda OS ECHO Karel Klusák, ale marně.
Na zasedání pracovního týmu k přípravě konání Rady hospodářské a sociální dohody (tripartity) jsem se rovněž s nikým z ministerstva nesetkal. Domluvil jsem proto s kolegou Klusákem, že opět oslovíme přímo ministra Vlčka. Nechce se mi věřit, i vzhledem ke vstřícnosti a zájmu ministra Vlčka, že se jedná o záměr před blížícími se říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny. Zároveň mám obavu, aby se Energetická tripartita sešla do říjnový parlamentních voleb. Nevzdávám se ale, a proto hodlám napsat panu ministrovi a připomenout mu, že dokumenty, úkoly a závěry včetně protokolu z prvního zasedání Energetické tripartity jsme oba podepsali, a proto bychom měli závazky z nich vzešlé dodržet. Jak o tom ostatně hovořil sám ministr Vlček v rozhovoru pro HGN.
Jaké další problémy jste museli řešit?
V prvním pololetí jsme zažili nejen potíže, ale i příjemnější události a akce. Na pozvání předsedy odborového sdružení SOO CCG Most Jaromíra Franty jsem 12. června navštívil tuto těžební společnost a setkal se s funkcionáři odborového sdružení a společně jsme projednali otázky výhledu společnosti Sev.en Česká energie a s tím spojené další působení odborových organizací. Rozhodně pozitivní bylo i společné vyhodnocení plnění dohody o spolupráci s vedením Českého báňského úřadu. A musím říct, že spolupráce, i díky našim svazovým inspektorům, funguje excelentně.
19. června jsme v Hornickém muzeu Landek předávali ocenění Zlatý Permon za rok 2024 v kategorii nad 500 zaměstnanců. Toto nejvyšší ocenění v oblasti bezpečnosti práce v těžebním průmyslu získala akciová společnost OKD. Ocenění není jen odměnou za bez úrazovost, hodnotí se také celkový přístup firmy k bezpečnosti práce, péče o zaměstnance, komunikace s okolními obcemi, dopad provozu na životní prostředí a dlouhodobé aktivity v oblasti udržitelnosti. Pro firmy zaměstnávající stovky pracovníků je získání Zlatého Permona daleko složitější, protože zde existuje vyšší riziko pracovních úrazů. V případě OKD se navíc jedná o hlubinné provozy. Zpravodajství a foto z těchto akcí naleznete na dalších stránkách.
Ústavní soud posvětil restrikci předčasných důchodů. Jaký na to máte názor?
Ústavní soud oznámil, že zamítl návrh poslanců ANO, kteří chtěli zrušit přísnější podmínky pro odchody do předčasného důchodu. Pod návrh na zrušení novely se podepsalo 71 poslanců, tedy celý klub ANO. Napadený předpis zpomalil valorizace a zpřísnil předčasné penze. Cílem bylo údajně zbrzdit zadlužování a růst výdajů. Takže zaměstnancům, kterým se už těžko pracuje a měli možnost odejít do předčasného důchodu po 30 letech placení zdravotního pojištění, vláda Petra Fialy „zařídila“ možnost odchodu do předčasného důchodu až po 40 letech. Před účinností novely mohli lidé odejít do předčasného důchodu až pět let před dosažením řádného důchodového věku, od 1. října 2023 jsou to už jen tři roky. Další restrikci důchodů, kterou současná vláda nadělila zaměstnancům, Ústavní soud ochotně posvětil. Voliči by si na to měli vzpomenout, až půjdou v říjnu k parlamentním volbám.
Jak je to s majetkem svazu?
Starost o zhodnocování svazového majetku je trvalým úkolem. Například na srpen jsme připravili brigádu v našem pražském sídle. Přijedou místopředsedové a spolu se svazovým inspektory budou provádět údržbové práce. Staráme se i o další majetek, například o hornický hotel Harmonie v Luhačovicích, kde jsme řešili problémy s bojlery. Hotel je v plném provozu a slouží našim členům i veřejnosti. V této oblasti se nám docela daří a je to znát i na ekonomickém zajištění těchto subjektů.
V OKD se propouští a v příštím roce by měla skončit těžba v posledním hlubinném černouhelném dole v republice. Podobné problémy s omezováním těžby a propouštěním probíhají i v dalších těžebních společnostech. Jaký to má dopad na členskou základnu a svazovou činnost?
Hlubinné černouhelné doly v OKD tvořily vždy základ našeho svazu. Vždycky to byla největší odborová organizace. Úbytek zaměstnanců OKD a ukončení těžby se pochopitelně negativně projeví na členské základně Sdružení hornických odborů, a tím i na snížení celkového počtu našich členů.
Domnívám se, že v dohledné budoucnosti se může jednat až o 50procentní úbytek oproti současnému stavu. Podle usnesení rady mají členské odborové organizace nahlásit do 15. srpna počet členů, na zářijové výjezdní radě svazu tedy budeme „chytřejší“.
Zdá se, že politikům a vládám, hlavně té současné, nedělá problém likvidovat v režii Evropské komise těžební společnosti, energetiku a potažmo i průmysl. Ne všechny zahraniční vlády se však chovají tímto způsobem. Víte o nějaké lepší?
Například sousední Polsko statečně bojuje za zachování a provozování černouhelných dolů, protože si místní politici uvědomují, že na uhlí a uhelných elektrárnách stojí a padá soběstačnost jejich země ve výrobě elektrické energie. V této souvislosti stojí za zmínku článek „Uhlí jede dál. Ani deset let od Pařížské dohody poptávka nedosáhla vrcholu“. Autor v něm uvádí, že svět nyní spaluje téměř dvojnásobek uhlí než v roce 2000.
Pro představu to znamená, že se každou minutu se ze země vytěží 16 700 tun uhlí, což by stačilo na naplnění sedmi plaveckých bazénů dlouhých 50 metrů. Dále že svět není schopen s uhlím skoncovat především proto, že je levné a je ho dost – zejména rozvíjející se ekonomiky, jako jsou Čína, Indie a Indonésie, se předhánějí v rozšiřování svých elektrických systémů, aby uspokojily rostoucí poptávku. Pokud jde o větrnou a solární energii, i přes nárůst v posledním desetiletí tyto elektrárny nedokážou nasytit poptávku, a na rozdíl od uhelných elektráren neposkytují konstantní energii nepřetržitě, ale podle počasí.
Co vám z těchto informací vyplývá?
Jedna zásadní věc, a sice ta, že zatímco v Česku a v Evropské unii uhelné hornictví rušíme, jinde ve světě se těží daleko více. Z toho je vidět, že se nemění vůbec nic. Nesmyslné restrikce EU pouze zdražují a komplikují Evropanům život.
Na tiskové konferenci vlády premiér Fiala prohlásil: „Nové emisní povolenky zavádět nebudeme, protože nechceme lidi vystavit zdražování pohonných hmot nebo bydlení. Lidé nesmějí doplácet na nesmyslné ambice. Naopak pracujeme na tom, abychom celou věc upravili a zrušili.“ Věříte, že to předseda vlády myslí vážně?
Bylo by to krásné a překvapující, kdyby to byla pravda a premiérovi by se podařilo svá slova naplnit. Já tomu ale příliš nevěřím, protože jak premiér, tak jeho vláda pořád lžou. Co už toho naslibovali, a pak udělali pravý opak! Premiér například slíbil, že vláda nebude zvyšovat daně, opak je však pravdou. Vláda Petra Fialy čelí oprávněné kritice za neplnění slibů z volebního programu.
Mezi hlavní body, které se jí nedaří naplnit, patří zpomalení růstu cen, snížení zadlužení země a efektivnější fungování státní správy. Vládní představitelé dlouho tvrdili, že nezvýší daně, nebo že případné navýšení odchodu do důchodu se bude týkat čtyřicátníků a mladších osob. Tyto sliby však definitivně padly při představení takzvaného konsolidačního balíčku. Kabinet zvyšuje daně firmám a lidé si připlatí i za nemovitosti. Zkrátka hned po nástupu takzvané vládní pětikolky začali politici dělat pravý opak toho, co předtím slíbili. Mám obavu, že i prohlášení premiéra o emisních povolenkách je pouze předvolební rétorika, která by se dala shrnout do rčení, že slibem nikoho nezarmoutíš.
Mají podle vás emisní povolenky vůbec nějaký užitek a slouží skutečně ekologii?
Emisní povolenky jako celek, včetně plánovaného zavedení emisních povolenek ETS2, podle mého názoru nemají nic společného s ekologií ani s klimatem. Nic neřeší a vydělávají na nich hlavně spekulanti. Firmy a občané, proti kterým jsou povolenky zavedeny, na to jednoznačně doplácejí. V České republice nemáme dostatečné přenosové sítě na elektrické energie, nemáme zavedenou plynofikaci do všech obcí. A kde vezmou lidé, kteří z uvedených důvodů dosud topili uhlím, peníze na to, aby mohli platit emisní povolenky po zavedení systému ETS2? Celý ten systém je podvod, protože všichni těžaři těží tuny uhlí, ale emisní povolenky ETS2 jsou udělané na sto kilogramů uhlí.
V okamžiku, kdy zdraží 100 kilogramů uhlí o 300 korun při ceně povolenky 45 eur za tunu a k tomu se zdraží palivo o tři koruny na litru nafty, tak kdo si to uhlí bude moci koupit a nechat dovézt domů? Takto postiženým občanům pak bude v zimě jedno, co do toho kotle hodí, čím budou topit. A celá ekologie a boj proti uhlíku půjde zase k čertu.
Začínají letní prázdniny a čas dovolených. Co byste popřál čtenářům HGN?
Nejen čtenářům, ale všem členům našeho odborového svazu a zaměstnancům našich odvětví a jejich rodinám přeji hezké prožití dovolených u vody, nebo někde v přírodě, aby si odpočinuli a nabrali nové síly. Zároveň bych si přál, aby v říjnu, až půjdou k volbám, se dobře rozhodli, komu dají svůj hlas. Pozdější stížnosti a zklamání se totiž už nedají napravit.
Předseda OS PHGN Rostislav Palička
Autor, foto: Petr Kolev