Ministři Marksová a Mládek v Karviné ujistili, že vláda horníkům pomůže
O situaci v těžební společnosti OKD/NWR v Karviné jednali ministři Jan Mládek a Michaela Marksová v doprovodu vládního zmocněnce Jiřího Ciencialy a předsedy ČMKOS Josefa Středuly s odborovými předáky horníků Ostravsko-karvinských dolů.
Pracovní skupina se v doprovodu hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka v Karviné setkala i s primátory a starosty obcí Karvinska a předsednictvem krajské tripartity.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek uvedl: „Přijeli jsme hlavně proto, abychom nastartovali komunikaci pracovního týmu s těmi hlavními, kterých se situace v OKD dotýká, tedy s odboráři OKD a představiteli regionu. Chceme, aby zaměstnanci OKD znali pravdu o současném stavu, skutečných požadavcích NWR a na druhé straně o způsobech řešení a pomoci, kterou vláda připravuje. Zvažujeme různé možnosti. Důležitý ale bude postoj majitelů OKD/NWR, se kterými se máme sejít začátkem ledna.“
Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj informoval o žádosti krajské tripartity, která se ve středu 16. 12. shodla na tom, že by těžba na Karvinsku měla pokračovat co nejdéle. „Jsem rád, že vláda začala přistupovat k problematice OKD vážně a zodpovědně. Nechceme, aby stát nalil do OKD peníze, ale myslíme si, že nejlepší cestou je přijatelnou formou udržet těžbu a práci než dávat miliardy v sociálních dávkách nezaměstnaným horníkům a dalším zaměstnancům stovek dodavatelských firem, kteří se ocitnou bez práce,“ řekl Jiří Cienciala.
Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák řekl, že kraj sám může jen minimálně ovlivnit další vývoj v OKD. Uvedl: „Chceme se podílet na řešení problémů těžby tak, aby dopady na region byly co nejmenší, ale klíčová v této situaci je a bude role státu a vlastníka OKD, kterým je společnost NWR. Měli bychom rozdělovat co je zdejší společnost OKD a co je společnost NWR, jejíž aktivity a závazky jsou poněkud nejasné.“
S tím souhlasí i odboráři. Předseda odborů OKD Jaromír Pytlík dodal: „Vedení OKD má snahu situaci řešit ve vztahu k regionu, ale vedení NWR má jiné zájmy. Vláda by měla hledat řešení společně jak s odbory, tak s vedením OKD. Naším cílem je udržet těžbu tam, kde je to možné a tam, kde už to není reálné, utlumovat těžbu postupně, aby propouštění bylo pozvolné. Naší podmínkou pak je, aby lidé odcházeli se ctí, tedy se slušným odstupným, které jim garantuje kolektivní smlouva.“ Odborář z dolu Paskov Martin Gurican v emotivní diskusi mimo jiné řekl: „Horníci už NWR nevěří.“
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že její resort se začal připravovat na možné propouštění v OKD. „Jsme připraveni posílit úřady práce i naše nástroje, jako například aktivní politiku zaměstnanosti. Potřebujeme ale znát přesnou strukturu zaměstnanců a také časový harmonogram.“
Primátor Karviné připomněl, že lidem z Karvinska je třeba zajistit nové pracovní příležitosti co nejdříve. „Přímo na práci v OKD je závislých určitě nejméně 10 tisíc našich občanů, v OKD jsou rozhodně nadprůměrné mzdy. Problémy firmy zasáhnou ale mnohem větší okruh lidí a budou se týkat nejen Karviné a Karvinska, ale i širšího regionu. Stát musí být schopen těm lidem pomoci, jinak můžeme odepsat tenhle region. My na to upozorňujeme už dlouho. Tato vláda si to na rozdíl od těch předchozích uvědomuje a konečně něco řeší,“ soudí primátor Karviné Tomáš Hanzel. Připravovaná zóna Barbora, která by mohla dát práci nejméně dvěma tisícům lidí, je podle něj nutností, ale je třeba rychle vytvářet i další příležitosti a podmínky.
Mezi odboráři OKD a starosty měst na Karvinsku převažovaly především obavy z budoucnosti. Na práci v OKD jsou závislé tisíce rodin a hledat nové uplatnění pro propuštěné horníky bude velmi problematické.
zdroj: MPO
foto: ivz