Předseda OS PHGN Jan Sábel zaslal dopis ministru financí
Vážený pane ministře,
obracím se na Vás ve věci právě skončeného vnějšího připomínkového řízení k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 82/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, a návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 363/2009 Sb., o stanovení důchodového věku a přepočtu starobních důchodů některých horníků, kteří začali vykonávat své zaměstnání před rokem 1993.
Specifickou úpravu spočívající ve snížení důchodového věku pro pracovníky v hornictví mají i ostatní evropské země, např. Slovensko, Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Francie, Španělsko, Polsko, Belgie, Velká Británie, Německo atd. Nárok vzniká při splnění podmínky odpracování předepsané doby v podzemí, někdy i u povrchové práce, v hornictví.
Navrhované změny jsou kompromisním výsledkem dlouhodobých jednání našeho svazu s politickými subjekty i vládami České republiky. Věcně jde o posunutí časové hranice úpravy stanovené v NV 363/2009 Sb. sjednaném s tehdejším ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem a schváleném vládou premiéra Mirka Topolánka. O přípravě těchto změn jsem Vás osobně informoval při jednání dne 30.července 2014, kdy jste s navrženým postupem vyjádřil souhlas. Dále jsem Vás dopisem dne 5.září t.r. požádal o zajištění stanoviska Vašeho ministerstva v souladu se závěry našeho jednání.
Bohužel jsem nyní obdržel informaci o tom, že Vaše ministerstvo nejednalo v souladu se závěry našeho jednání a v připomínkovém řízení se postavilo proti navrhované úpravě. Tento postoj je pro náš svaz i pro mne osobně nepříjemným překvapením, neboť naše dosavadní dlouholeté zkušenosti zjednání s ministry i premiéry - a to napříč politickým spektrem - byly takové, že pokud došlo, byť po náročných jednáních, ke konečné shodě, ústní dohoda se vždy dodržela a ministr zabezpečil její promítnutí do činnosti svého resortu. Jedinou výjimkou byla právě problematika sníženého důchodového věku pro horníky, která měla být konečně vyřešena výše uvedeným způsobem a to i po dohodě s Vámi jakožto ministrem financí.
Vážený pane ministře, situace v Moravskoslezském kraji je v současné době velice napjatá, což si uvědomují všichni, kteří s tímto regionem mají co do činění, a při naší schůzce jsem měl za to, že i Vy si tuto skutečnost uvědomujete. Horníci v OKD, a.s. (jichž by se navrhovaná úprava týkala zejm.) žijí již přes rok v neustálém napětí ze strachu o zaměstnání. Dokladem toho byly i excesy, ke kterým došlo při demonstraci v září loňského roku a souhlas zaměstnanců se stávkou při vyjednávání změny kolektivní smlouvy. Bohužel se situace od té doby vůbec nezlepšila. I přes ujišťování tiskového mluvčího o jeho optimistmu ohledně budoucnosti OKD, a.s. zaměstnanci tento optimismus nesdílejí. Navrhovaná úprava by pochopitelně nebyla řešením sociální krize v případě úplného zániku OKD, a.s., ale vyřešila by situaci propouštěných horníků v předdůchodovém věku, na které by stejně musel stát vynakládat finanční prostředky jakožto na nezaměstnané.
O proběhlém připomínkovém řízení již horníci pochopitelně vědí. Podrobně jsme naše členy informovali o jednáních, která se v této věci uskutečnila, od těch předvolebních až pojednání s MPSV. Informováni byli i o našem společném jednání s tím, že jste navrhovanému řešení vyjádřil podporu. Informace o tom, že jste v rozporu s tím, na čem jsme se dohodli, návrh zamítl, může být tou poslední kapkou v rozbouřené sociální hladině. Proto Vás s vědomím vážnosti situace opakovaně žádám o naplnění výsledků našeho jednání, tedy zabezpečení takového stanoviska Vašeho ministerstva, které by nevyjadřovalo nesouhlas.
S pozdravem „Zdař Bůh!“
Dopis na stažení ve formátu PDF