Šanci na zkrácený pracovní úvazek pro nezaměstnané otevírá nový projekt Úřadu práce ČR s názvem FLEXI
Až čtyři tisícovky lidí dostanou šanci získat zaměstnání na zkrácený pracovní úvazek v rámci sdíleného pracovního místa nebo generačního tandemu. Projekt s názvem „Podpora forem flexibilního zaměstnávání“, zkráceně FLEXI, spustil nově Úřad práce ČR (ÚP ČR) a poběží až do 30. června 2023. Spolufinancuje ho Evropský sociální fond prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a počítá s příspěvkem i pro zaměstnavatele, kteří taková místa vytvoří.
Projekt je určen všem, kteří obtížně hledají práci, protože jim jejich situace z různých důvodů objektivně neumožňuje pracovat na plný úvazek. „Splní se díky němu sen mnoha lidem, kteří jsou momentálně bez práce nebo musejí náročně hledat kompromis mezi péčí o děti a zaměstnáním. Pro spoustu takových lidí je v současné době obtížné najít pracovní uplatnění, protože je nabídka částečných úvazků stále ještě nedostatečná,“ zdůrazňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní navíc větší možnost sdílení pracovních míst povede k větší výměně zkušeností a lepší firemní kultuře u zaměstnavatelů, kteří se do projektu zapojí. „Přínosem projektu FLEXI je vytváření takových pracovních míst, na kterých se bude střídat více lidí a budou sdílet i své zkušenosti,“ dodává Jana Maláčová.
Projekt FLEXI je zaměřený především na rodiče vracející se do práce po skončení mateřské či rodičovské dovolené, na lidi do 30 let, kterým se opakovaně nedaří najít práci a nedostali tak vůbec šanci vytvořit si pracovní návyky a získat potřebnou praxi. V neposlední řadě jde také o uchazeče, kteří jsou v evidenci ÚP ČR déle než 12 měsíců, a naopak své pracovní návyky už dávno ztratili, osoby se zdravotním postižením, nezaměstnané nad 60 let nebo klienty pečující o dítě ve věku do 10 let či o své blízké v některém stupni závislosti. „Cílem projektu je pomoci primárně těmto skupinám nezaměstnaných s návratem nebo vstupem na pracovní trh a, především v případě rodičů malých dětí, umožnit sladění rodinného a profesního života. Úřad práce ČR tak vychází vstříc všem, kteří nemohou z nejrůznějších důvodů, například rodinných nebo zdravotních, pracovat na plný úvazek. Projektem podporujeme moderní a flexibilní formy zaměstnávání,“ vysvětluje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Do projektu se mohou zapojit zájemci a uchazeči o zaměstnání, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR bez ohledu na jejich vzdělání či pracovní zkušenosti. Podstatou projektu je nejen poskytnutí poradenství, možnost rekvalifikace, úhrada cestovních nákladů nebo třeba příspěvek na hlídání dětí, ale především podpora zaměstnání v podobě sdílených pracovních míst či generačního tandemu prostřednictvím příspěvků v rámci společensky účelných pracovních míst – vyhrazených. V praxi to u sdíleného pracovního místa znamená, že se o jednu pozici dělí hned několik zaměstnanců.
Generační tandem je založen na předávání zkušeností. Vstupuje do něj stávající zaměstnanec, kterému vznikne během následujících maximálně tří let nárok na řádný odchod do starobního důchodu, hrozí mu ztráta zaměstnání a zapracovává nově přijatého kolegu do 30 let věku, jenž byl před nástupem do firmy v evidenci ÚP ČR.
Na sdílené pracovní místo pak může zaměstnavatel přijmout dva a více zaměstnanců bez ohledu na jejich věk. Na zkrácený pracovní úvazek v délce minimálně 25 % týdenní pracovní doby tak mohou pracovat například rodiče malých dětí, lidé se zdravotním postižením či v předdůchodovém věku. Zkrátka ti, kteří nemohou být z objektivních důvodů zaměstnáni na plný úvazek, ale zároveň chtějí nebo potřebují pracovat.
Úřad práce ČR pamatuje v projektu i na samotné zaměstnavatele. Těm, u nichž proběhne tzv. generační výměna nebo přijmou zaměstnance na sdílené pracovní místo, může vyplácet po dobu 6–12 měsíců finanční příspěvky. Podmínkou v generačním tandemu je, že uzavřené pracovní poměry budou v souběhu a že firma udrží v pracovním poměru stávajícího seniorního zaměstnance dalšího půl roku po ukončení poskytování příspěvku.
Zájemci o vstup do projektu se mohou obracet na nejbližší kontaktní pracoviště ÚP ČR, případně psát na e-mail flexi@uradprace.cz. Podrobnosti se dozví také od zaměstnanců Call centra ÚP ČR na bezplatné telefonní lince 800 77 99 00 nebo na těchto e-mailech: kontaktni.centrum@mpsv.cz, callcentrum@mpsv.cz.
ilustrační foto (Zdroj: Pixabay)
Zdroj: MPSV