Společnost OKD těží nad plán. Za prvních devět měsíců horníci vyvezli na povrch bezmála 1,6 milionu tun uhlí.
Pracovníci OKD vytěžili za prvních devět měsíců letošního roku bezmála 1,6 milionu tun uhlí. Společnost tak překročila svůj byznys plán o více než 10 procent. Do konce letošního roku je naplánováno vytěžit celkem 1,99 milionu tun uhlí. Výnosy společnosti OKD za stejné období dosáhly 5,5 miliardy korun, což je více než původní plán OKD pro celý rok 2021. Zároveň společnost podkračuje většinu nákladových položek.
Nynějších dobrých výsledků dosahuje OKD dle předsedkyně představenstva díky třem faktorům. „ Významně redukujeme náklady, dosahujeme maximálních výsledků v těžbě uhlí a v posledních měsících je to i díky významnému nárustů cen uhlí,“ přiblížila Vanda Staňková.
Ceny prémiového koksovatelného uhlí dosahují maximálních hodnot. „Pozorujeme meziroční nárůst až o 300 procent. V průběhu roku 2020 se pohybovaly spotové ceny prémiového koksovatelného uhlí lehce nad 100 dolarů. V současnosti dosahují až 400 dolarů za tunu. Výrazný nárust spotových cen následně pozitivně ovlivňuje i dosažitelné prodejní ceny našich typů uhlí,“ dodala Vanda Staňková.
Uhlí z OKD míří nejčastěji k odběratelům v Moravskoslezském kraji, ale také na Slovensko, do Polska i Rakouska. „Uhlí na tento rok už máme vyprodáno, v tuto chvíli pracujeme na obchodech pro rok 2022. I přes veškeré úspěchy v těžbě a prodejích nezapomínáme na to, že prioritou je pro nás bezpečnost lidí v dole i na povrchu,“ zdůraznil Radim Tabášek, výkonný ředitel OKD.
Společnost OKD stále pracuje s plánem ukončení aktivní těžby uhlí ke konci roku 2022 a s vytěžením dnešních ekonomicky vytěžitelných zásob k tomuto datu.
Otvírky nových důlních děl v dalších patrech a nové poruby by vyžadovaly významné investiční a provozní náklady v řádu miliard korun, které by s ohledem na nejistý vývoj cen uhlí v budoucnu, nemusely být návratné. „Zároveň bychom pro to potřebovali celou řadů povolení a dlouhou dobu příprav v řádu let. Toto časové hledisko je dalším významným negativním faktorem, který nehovoří pro prodloužení těžby,“ dodal Radim Tabášek. V OKD stále platí přísná protiepidemická opatření jako je testování zaměstnanců, kteří nemají očkování proti covid-19, nošení roušek ve vnitřních prostorách nebo dezinfekce společných prostor.
Důl ČSM
Zdroj: OKD a.s.
Foto: ivz