Změna zákona o zaměstnanosti účinná od 1. ledna 2026. Podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci
V červnovém vydání HGN jsme informovali o tzv. flexibilní novele zákoníku práce, která byla vyhlášena ve Sbírce zákonů jako zákon č. 120/2025 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Vedle probraných zásadních změn zákoníku práce byly touto úpravou provedeny i změny dalších zákonů, mimo jiné i změna zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, která bude účinná od 1. ledna 2026.
V dnešní stručné informaci se bodově zaměříme na některé aspekty podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci.
Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Podpora v nezaměstnanosti
● Pro získání nároku na podporu v nezaměstnanosti je nutné splnit v rozhodném období minimální dobu trvání důchodového pojištění 12 měsíců (s případným zápočtem náhradní doby), být veden v seznamu uchazečů o za-městnání a nebýt poživatelem starobního dů-chodu.
● Nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu má i uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění nově v délce alespoň 9 (dosud 6) měsíců.
● Nárok na podporu v nezaměstnanosti má i uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba, pokud po uplynutí této podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 9 měsíců.
● K důvodu rozvázání předchozího pracovního poměru se nepřihlíží (dosud platí, že uchazeči o zaměstnání, který dal sám výpověď, nebo bylo zaměstnání ukončeno vzájemnou dohodou bez vážných důvodů, náleží podpora v nezaměstnanosti pouze ve výši 45 procent rozhodného čistého příjmu).
● Podpora však nenáleží, pokud byl s uchazečem o zaměstnání v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o za-městnání zaměstnavatelem skončen pracovně-právní vztah z důvodu porušení povinnosti vy-plývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem nebo porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a zákoníku práce zvlášť hrubým způsobem.
● Podpora v nezaměstnanosti náleží uchazeči o zaměstnání při splnění stanovených podmínek ode dne podání písemné žádosti o podporu v nezaměstnanosti.
● Podpora náleží uchazeči o zaměstnání při splnění stanovených podmínek po podpůrčí dobu (§ 43):
- do 52 (dosud 50) let věku 5 měsíců,
- nad 52 (dosud 50) do 57 (dosud 55) let věku 8 měsíců,
- nad 57 (dosud 55) let věku 11 měsíců.
● Výše podpory osob do 52 let věku
- první dva měsíce činí 80 % předchozího prů-měrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu (dosud 65 %),
- další dva měsíce zůstává 50 % (jako dosud),
- zbývající část podpůrčí doby 40 % (dosud 45 %).
● Zvýhodnění výše podpory osob starších 52 let
- první tři měsíce činí 80 % předchozího prů-měrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu,
- další tři měsíce zůstává 50 %,
- zbývající část podpůrčí doby 40 %.
● Vyšší podpora pro osoby bez předchozích příjmů
- první 2 měsíce: 0,4násobek průměrné mzdy. v roce 2025 by to bylo 18 043 Kč (dosud 0,15násobek – 6 767 Kč),
- další 2 měsíce: 0,2násobek průměrné mzdy, v roce 2025 by to bylo 9 022 Kč (dosud 0,12násobek – 5 413 Kč,
- zbývající doba: 0,15násobek průměrné mzdy, v roce 2025 by to bylo 6 766 Kč (dosud 0,11násobek – 4 962 Kč).
Podpora při rekvalifikaci (§ 109)
● Rekvalifikací se rozumí zejména získání nové kvalifikace a zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování.
● Rekvalifikace se uskutečňuje na základě dohody mezi Úřadem práce a uchazečem o zaměstnání nebo zájemcem o zaměstnání, vyžaduje-li to jejich uplatnění na trhu práce.
● Procentní sazba podpory při rekvalifikaci činí 80 % (dosud 60 %) průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu po celou dobu jejího trvání.
Zvolená rekvalifikace (§ 109a)
● Uchazeč o zaměstnání nebo zájemce o za-městnání si nově může zabezpečit rekvalifikaci sám a za tím účelem si zvolit druh pracovní činnosti, na kterou se chce rekvalifikovat a rekvalifikační zařízení, které má rekvalifikaci provést.
● V případě, že zvolená rekvalifikace přispěje k uplatnění uchazeče o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání na trhu práce a je pro něj vzhledem k jeho zdravotnímu stavu vhodná, může Úřad práce po jejím úspěšném absolvování uhradit cenu rekvalifikace rekvalifikačnímu zařízení.
Závěrem zdůrazňujeme, že novela zákona o zaměstnanosti nabývá účinnosti 1. ledna 2026 a podle této „nové“ úpravy se bude postupovat v řízeních o podpoře v nezaměstnanosti a podpoře při rekvalifikaci zahájených za účinnosti nové úpravy, tedy počínaje 1. lednem 2026.
JUDr. Antonín Těšík, Mgr. Markéta Marinková
právníci svazu