Dobrovolní hasiči z Karviné získají novou techniku díky česko‑polskému projektu Společně proti živlům
Dobrovolní hasiči v Karviné se dočkají významného posílení techniky. Díky česko‑polskému projektu Společně proti živlům získají mimo jiné přívěsnou elektrocentrálu o výkonu 80 kW, která jim pomůže při výjezdech k mimořádným událostem – ať už jde o živelní pohromy, nebo například výpadky elektřiny ve zdravotnických a veřejných budovách. Jedním z hlavních příjemců bude jednotka Sboru dobrovolných hasičů Karviná‑Ráj.
„Díky této elektrocentrále budeme schopni zajistit nezávislý zdroj elektřiny přímo na místě zásahu i během výpadků proudu v klíčových objektech. Velmi nám pomůže například při výpadku elektřiny na poliklinice. Jedná se o výrazný posun v naší připravenosti,“ říká Petr Skopal, velitel jednotky dobrovolných hasičů Karviná-Ráj, a dodává: „Elektrocentrála nám zároveň umožní zajistit nouzové osvětlení zázemí pro evakuované osoby v rámci evakuačních center nebo nouzových stanových měst při živelních pohromách a dalších mimořádných událostech.“
Vedle elektrocentrály poputuje v rámci projektu do Karviné i další vybavení – například termokamery, přenosná motorová požární stříkačka, zásobníky na vodu, lehké zásahové obleky, helmy a další ochranné prostředky, které zlepší bezpečnost a efektivitu zásahů. Vybavení bude sloužit více jednotkám dobrovolných hasičů působících ve městě Karviná a bude využíváno také během společných přeshraničních cvičení a výcviků.
„Dobrovolní hasiči odvádějí obrovský kus práce, často ve velmi náročných podmínkách. Jsem přesvědčen, že nové vybavení jim pomůže být ještě efektivnější a posílí naši celkovou připravenost na mimořádné situace,“ řekl náměstek primátora Radim Slíva (nestr.za SOCDEM).
Cílem projektu je zvýšit připravenost a přeshraniční akceschopnost záchranných složek k řešení událostí souvisejících se změnami klimatu jako jsou lesní požáry, větrné smršti, povodně, sucho apod.
„Projekt jsme nastavili tak, aby co nejvíce pomáhal konkrétním lidem v terénu. Nejde jen o nákup techniky, ale i o to, abychom posílili spolupráci napříč hranicí a byli připraveni čelit krizovým situacím rychle a efektivně,“ dodává Miroslav Kostroun, projektový manažer z oddělení strategií a plánování odboru školství a rozvoje Magistrátu města Karviné.
Na celém projektu spolupracuje šest partnerů – hlavním je statutární město Karviná, dále se zapojilo město Jastrzębie-Zdrój, jednotky státní požární ochrany v Jastrzębie-Zdroju i obce Zebrzydowice, Godów a Petrovice u Karviné.
„Jsem rád, že se Karviná zapojuje do mezinárodních projektů, které mají konkrétní přínos pro bezpečnost a kvalitu života obyvatel. Spolupráce se zahraničními partnery je navíc příkladem toho, jak dobře dokážeme využívat evropské dotační programy,“ řekl náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk (SOCDEM).
Pro Karvinou je v projektu vyčleněno 168 335,41 eur, což odpovídá přibližně 4,2 milionu korun.
Z této částky pokrývá 134 668,32 eur (zhruba 3,37 milionu Kč) Evropský fond pro regionální rozvoj, dalších 8 416,77 eur (cca 210 tisíc Kč) tvoří dotace ze státního rozpočtu ČR a zbývající část, tedy přibližně 630 tisíc Kč, uhradí město Karviná ze svého rozpočtu.
Projekt Společně proti živlům je realizován v rámci programu Interreg Česko–Polsko 2021–2027 a trvá od března 2025 do srpna 2027.
ilustrační foto (AI Gemini)
Zdroj: Město Karviná