Jdi na obsah Jdi na menu
 


Generální ředitel na Paskově

4. 2. 2016

 

 

Ve čtvrtek 4.2. 2016 navštívil Důl Paskov Dale Ekmark, nyní generální ředitel a s ním i část vedení OKD. Z vystoupení, jak generálního ředitele Ekmarka, tak nového výkonného ředitele Ing. Klimši před přeplněným velkým sálem vyznělo, že vzhledem k tomu, aby firma přežila, je nutné ji „zeštíhlit“. Zeštíhlení bohužel postihne i zaměstnance Paskova.


V části určené otázkám odpovídali přítomní zástupci vedení OKD, mimo jiné, i na to, zda je stále platný sociální program, vyhlášený v minulosti a zda má firma dostatek hotovosti k uspokojení nároků z něho vyplývajících. Dále pak, proč vedení připustilo takové zadlužení firmy, nákupy zbytečně drahých technologií. Zazněl rovněž dotaz, proč dnešní ceny uhlí, které jsou sice výrazně nižší než v roce 2008, sráží firmu do kolen, když určitě nejsou nižší než v období privatizace a po ní, kdy společnost OKD vykazovala miliardové zisky.


Přítomní v sále se od vedení OKD dozvěděli, že sociální program samozřejmě platí, peníze na něj OKD, ale nemá. K otázce předražených technologií se provozní ředitel nechtěl vracet. Také otázka současných a minulých cen uhlí nějak „zapadla“.


Celkový dojem ze dnešního setkání vyzněl tak, že zaměstnanci Dolu Paskov, a nejen jeho, bez pomoci státu, či dalšího přispění věřitelů na nároky vyplývající ze sociálního programu nedosáhnou.


Věříme, že až bude vyhlášen útlum Paskova a dojde k propouštění, finanční hotovost už firma na účtech mít bude. Třeba kvůli tomu, aby splnila to, co si se zaměstnanci v kolektivní smlouvě dohodla, prodá i některý ze ziskových dolů. Nebo třeba do kapsy sáhnou majitelé, kteří ze společnosti OKD vysáli sumy v desítkách miliard korun.

 

 

autor: P.V.