Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hanzel: Bez OKD si teď město představit nedokážu

11. 10. 2014

 

 

Je to přibližně měsíc, co poskytl karvinský primátor Tomáš Hanzel rozsáhlý rozhovor pro týdeník Horník. Rozhovor přináší pohled primátora na otázky okolo hornictví a OKD. Protože rozhovor neztratil nic na aktuálnosti, ba právě naopak, přinášíme vám ho také na našich stránkách.

 

Jak se Vám líbily letošní Hornické slavnosti OKD? Má podle Vás smysl se k těmto tradicím vracet, nebo už jsou minulostí?


Jsem rád, že se OKD rozhodlo v té tradici pokračovat, protože si myslím, že nebylo úplně šťastné jeden ročník vynechat. A hornické slavnosti byly letos podle ohlasů od lidí, které se ke mně dostaly, velice pozitivně vnímány. Lidi byli rádi, že tady zase jsou.


Co vás napadne, když se řekne horník?


Člověk, který má těžkou práci a těžkým způsobem si vydělává na živobytí.
Samozřejmě taky tisíce Karviňáků, kteří na šachtě pracují. Stovky z nich, které každý den potkávám, a taky spoustu svých známých pracujících v dole.


Dobře, co Vás napadne, když se řekne OKD?


Největší zaměstnavatel v regionu. Firma, která tady má obrovskou tradici a dává tady práci spoustě lidí. Nejde jen o přímou práci pro OKD, ale i lidi a jejich rodiny finančně závislé na prostředcích, které firma generuje v rámci mezd svých zaměstnanců. Ti přece v Karviné bydlí a své peníze utrácejí v místních obchodech a službách.


Co dobrého přináší OKD městu, co mu naopak bere?


Činnost OKD má samozřejmě dopad na životní prostředí, na okolní krajinu. Má to mnohdy dopad i na lidské osudy – na lidi, kteří se musí přestěhovat, protože se pod jejich domy má těžit.
Ale alfa a omega našeho regionu je práce a jistota toho, že uživím svou rodinu. V tom je OKD klíčové, protože většina lidí tady chce mít trvalé zaměstnání, nemají podnikavého ducha, nejsou na to zvyklí. Proto považuji za důležité, že těžba dává lidem práci. Budu to vždycky obhajovat i před lidmi, kteří populisticky tvrdí, že Karviná bez uhlí by byla lepší místo pro život.


Společnost OKD prochází náročným obdobím a komplexní transformací. Objem ekonomicky vytěžitelných zásob při současných cenách ukazuje, že těžba bude postupně klesat. Jaká je podle vás budoucnost firmy?

 

Já pevně věřím, že OKD tady ještě nějaký ten rok bude.

 

Co to znamená: nějaký ten rok?

 

V řádu minimálně deseti a spíše více let tady OKD ještě bude fungovat. Naše město ani tento region nejsou dnes připraveny na to, aby tady OKD mohlo ze dne na den skončit. O naše problémy se dlouhodobě nikdo nezajímal, všichni si mysleli, že těžba uhlí je samospasitelná a bude tu donekonečna. Ale dneska se střetáváme s realitou: Já pozitivně hodnotím to, že současná vláda má tendenci si tento problém uvědomovat a řešit ho. Ale na to, abychom ho zvládli, potřebujeme čas. Já pevně věřím, že OKD tady ještě dlouhou dobu bude, a tím nám usnadní přípravu na dobu, až těžba skončí.


Společnost OKD podala na MŽP dokumentaci EIA k rozšíření těžby Závodu Důl Karviná. Všichni mají v současnosti 30 dnů na své připomínky. Už se nějak rýsuje postoj města?

 

To je ještě předčasné hodnotit, rozhodne rada města a stanovisko dá i stavební úřad. V tuto chvíli nedokážu říct, jaké přesně bude. Ale znovu opakuji- důležité je pro nás udržet práci pro Karviňáky v OKD.


Jakou logiku podle vás mají argumenty odpůrců těžby, kteří tvrdí, že by bylo lepší, kdyby těžba skončila a město by se zaměřilo na lehký průmysl, lázeňství nebo rozvoj univerzity? Průmyslová zóna zaměstnává 2000 lidí, což je zlomek oproti OKD. Lázeňství také neprochází lehkým obdobím a univerzita musela kvůli nedostatku studentů propouštět učitele. Dokážete si představit současnou Karvinou bez těžby uhlí?

 

Nedokážu. Karviná tu je a je tu v této podobě, protože tady byl těžký průmysl a hornictví.
Říkat, že tu nemá být OKD a že by to mohlo fungovat bez těžařů je prostě čirý populismus lidí, kteří vůbec neví, o čem mluví. Já tvrdím, že je nutné se s OKD rozumně domluvit na rozumném pokračování těžby, aby byla zachována jeho životnost. Na druhé straně je třeba pracovat na tvorbě nových příležitostí a nových pracovních míst pro naše lidi.
Máme průmyslovou zónu. Máme ji plnou a dneska velice intenzivně jednáme o zóně Nad Barborou, která by měla přilákat velké strategické investory a vytvořit tisíce pracovních míst.
Ale hlásat, že tady OKD nebude, že tu nemusí být, a říkat, že tady všechno zachrání drobní podnikatelé, lázně a univerzita, to je čirý populismus. Já odmítám tvrdit jen to, co chtějí někteří lidé slyšet. Musím se setkávat s každodenní realitou v našem městě a potřebuji, aby u nás měli lidé pocit jistoty, že budou mít práci a dobrý život.


Pojďme od hornictví. Co se vám za čtyři roky ve funkci podařilo a co nikoliv?


Myslím, že se nám podařilo splnit všechny závazky, které jsme dali Karviňákům před tím, než jsme šli do voleb v roce 2010. Víceméně jsme dokončili kompletní regeneraci zámeckého parku včetně opravy amfiteátru, stavby loděnice, výstavby in-line trasy a dalších věcí. Začali jsme regenerovat sídliště. Tam bude naše aktivita směřovat i do budoucna. Pokračovali jsme poměrně intenzivně v regeneraci, opravách a zlepšování vybavenosti základních a mateřských škol, investovali jsme do výukových programů. Budujeme u škol nová hřiště.
Lidé taky pozitivně hodnotí stav infrastruktury pro život, jako jsou opravené chodníky, čistota ve městě, více parkovací míst, kulturní a sportovní nabídka.
Pořád nemáme opravený fotbalový stadion, dotace smíme použít jen na něj a to ještě nemáme splněno. A také se nám nedaří vzbudit v lidech větší hrdost na své město. Větší patriotismus, protože přes všechno, co si kde můžeme negativního přečíst, si myslím, že máme být na co hrdí a pyšní.
A nezakrývám přetrvávající problémy v sociálně vyloučených lokalitách. Neříkám, že se nám v této oblasti nic nepovedlo, ale někdy mi to přijde jako vytloukání klínu klínem. Vyřešíme jeden problém a hned se objeví další.


U toho se zastavme. Lidé v Karviné si velice často stěžují na kriminalitu, kvůli které se v noci bojí vycházet ven. Jde především o Karvinou 6. Co dělá v této záležitosti město, aby se situace zlepšila? O čí selhání jde, že situace došla tak daleko?


Od roku 2009 máme intenzivně rozjetou akci Nulová tolerance. Já nemůžu být nikdy spokojený s výsledky, když lidé tam pořád nemají pocit bezpečí a toho, že je všechno v pořádku. V rámci Nulové tolerance děláme věci, které jsou mnohdy na hraně zákona. Něco můžeme pouze regulovat, ale nemůžeme to úplně rušit. Kdybych mohl, tak bych zrušil byznys s ubytovnami a další negativní věci hned. Ale bohužel tam narážíme na legislativu.
Já se nikdy nesmířím s tím, že tady budeme mít skupinu, která využívá systém a slušné lidi, bere dávky jako jediný příjem celý život, nic nedělá a bude plodit děti jenom proto, aby to měla jako zdroj příjmů. To jsou věci, které se dneska snažíme velice intenzivně vyjednat s ministrem vnitra, ministryní sociálních věcí nebo premiérem. Stát už upravuje zákony tak, aby opravdu nebylo možné využívat systém. Aby slušný člověk měl pocit bezpečí a zastání, když ho potřebuje, ne pocit křivdy.
Je to problém celkového legislativního prostředí, který my nemůžeme ovlivnit. A každý, kdo bude dnes přicházet s nějakými jednoduchými řešeními a hesly, tak je čirý populista. Je to věc, která stejně vždycky narazí na to, že tady máme stát, máme zákony a máme tady něco, co nás vždycky bude jako samosprávu limitovat. Dokud se nezmění zákony, tak my můžeme tu situaci jen regulovat.


Do rozpočtu města ročně přicházejí desítky milionů korun z OKD skrze poplatky za vytěžený nerost nebo dobývací prostor, stejně tak peníze plynou díky dohodě mezi Karvinou a OKD. Na co je využíváte?

 

Většina prostředků z OKD plyne do rozpočtu a tam je používáme výhradně na další rozvoj a investice v našem městě. Tři miliony korun, které dostáváme do fondu primátora, jsou určené pouze a jen na volnočasové aktivity dětí, spolků nebo seniorů v oblasti kultury a sportu.
Uspěli jsme také s projekty Nadace OKD, která podpořila organizace fungující ve městě. Teď třeba díky tomu budeme mít workoutové hřiště nebo dětské hřiště na přání. Podpora nadace je pro neziskové organizace ve městě v tomto ohledu velmi cenná.


Jak to vypadá s výstavbou fotbalového stadionu? Kdy bude stát? Kdo ho bude platit?


Stadion by se měl začít už letos na podzim, výběrová řízení na dodavatele proběhla. Finále by mělo být někdy v druhé polovině příštího roku. Celková cena projektu je přes 300 milionů korun, z toho z městské kasy půjde 90 milionů korun, zbytek jsou dotace a zdroje zvnějšku – unie a stát.

 

Proč podle vás jeho výstavba budí tak kontroverzní reakce?


Protože je tady spousta lidí, kteří tvrdí, že jsme ty peníze mohli použít na něco jiného. Já tady zcela zodpovědně říkám, že nemohli. To jsou peníze operačního programu Evropské unie a prostředky státu z tzv. z meziresortní komise. Tyhle dotace lze použít pouze a jen na výstavbu fotbalového stadionu. Jestli někdo říká, že by je použil na výstavbu dětských hřišť nebo dalších věcí, tak prostě lže, protože by mu ty peníze nikdo nedal. Takže buď bychom těch více než 200 milionů vrátili zpět, nebo za ně postavíme stadion

 

 

140714_hor_hanzel_tomas_03.jpgKarvinský primátor Tomáš Hanzel

 

 

 

 

 

 

 

autor rozhovoru Marek Síbrt

zdroj: OKD a.s.

foto: město Karviná