Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak dál při naplnění prašné expozice

21. 10. 2015

 

 

Co čeká zaměstnance, který naplnil nebo naplní prašnou expozici? Takzvaní „expozičkáři“ by se dali rozdělit do několika skupin:

 

První skupina – expozici naplnila již dříve, měla roční doplatek do průměrného výdělku a nyní již v zaměstnání mimo OKD pobírá ZPH (zvláštní příspěvek horníků) 1 900 Kč měsíčně.

 

Druhá skupina – po naplnění NPE byla převedena důl – důl na méně rizikovou práci od 1. 1. 2007 a dostává doplatek do průměrného výdělku a ZPH nepobírá. Ta, která byla převedena na méně rizikovou práci v dole před 1. 1. 2007 a v současnosti pobírá 1 500 Kč ZPH. Při odchodu z hornictví se ZPH (na základě žádosti) změní na 1 900 Kč.

 

Třetí skupina – v minulosti naplnila NPE v tehdy nerizikové kategorii 2. Tato skupina byla při naplnění NPE vhodně zařazena a ZPH nedostává. Podle současného výkladu, ale po odchodu z OKD a při dosažení 50 let věku, znovu na základě žádosti, 1 900 Kč ZPH dostane.

 

Poslední skupina – ti, kteří naplní NPE dnes. Těm už zaměstnavatel převedení důl – důl nenabízí. Ti po naplnění NPE odchází se 12 násobkem průměrného výdělku jako odstupným a s 1 900 Kč ZPH.

 

Ve všech vyjmenovaných případech se ZPH vyplácí na základě žádosti u zaměstnavatele.

Při odchodu z OKD po naplnění prašné expozice jsou opět dvě možnosti:

Zaměstnanec má dopředu zajištěnou práci – peníze z odstupného mu po odečtení daně zůstávají. Zdravotní a sociální pojištění se z této částky neplatí. Nárok na výplatu ZPH ve výši 1 900Kč má, musí si podat žádost u bývalého zaměstnavatele.


Zaměstnanec odchází na úřad práce. Ten za něho hradí zdravotní a sociální pojištění. Podporu v nezaměstnanosti začne vyplácet až po uplynutí 12 měsíců. Doba pobírání podpory je potom už závislá na věku dotyčného.


Nárok na výplatu ZPH ve výši 1 900 Kč má, musí si podat žádost u bývalého zaměstnavatele.

 

paskov-okd.jpg

 Důl Paskov(ilustrační foto)

 

 

 

 

 

autor: Petr Vavroš

místopředseda OS Paskov

foto: OKD a.s.