Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na Paskově s ministrem

7. 8. 2013

 

 

Jednání s ministrem průmyslu a obchodu panem Jiřím Ciencialou  proběhlo na Dole Paskov (Staříč)  dne 1.8.2013. Tohoto jednání se zúčastnilo vedení OKD, vedení Dolu Paskov a zástupci odborových organizací.

Možná, že někteří byli ministrem zklamáni a očekávali okamžitou pomoc od státu. Ministr řekl zcela jasně, že „vlastník“ musí hledat řešení a stát v rámci svých možností se pokusí pomoci. Ministr mimo jiné také řekl,  „Ryba smrdí od hlavy“ !

Vláda se rozhodla vytvořit „Krizový štáb“ (pracovní skupinu), který se pokusí předejít některým dopadům v našem kraji.  Tato skupina se bude pravidelně scházet a bude se urychleně seznamovat se situací ve velkých společnostech OKD, ArcelorMittal a Evraz Vítkovice Steel.

Nastínil, jakým způsobem řešili v minulosti problémy v „Třineckých železárnách“. Mezi mnoha z opatření patřilo i razantní snížení mezd a to v průměru o 20 %. Toto snížení však bylo rozděleno podle výše příjmů a u vysoce příjmových skupin bylo velmi razantní.

Odbory vyjádřily myšlenku o spojení společností OKD, a.s. a RPG Real Estate s.r.o. Následně by mohly být za slušnou cenu byty prodány těm, kteří v nich bydlí. Když mohl být tak obrovský majetek vyveden z OKD, mohou jej tedy vlastníci vrátit zpět.

Je tedy výlučně na vlastnících OKD, a.s. jestli se zachovají slušně ke svým zaměstnancům a nezapomenou na to, že zaměstnanci vytvořili v této společnosti nemalé zisky.

Útlum Dolu Paskov je dle názorů odborů (i dle názoru ministra) unáhlený a krátkozraký. Zásoby uhlí ve výši cca 23 mil. tun nemohou být jen tak odepsány. Nikdo není schopen předvídat co bude za rok, natož za deset let. Je nutné najít řešení jak zachovat Důl Paskov a zachovat pracovní místa pro naše občany!

dsc_0380.jpg