Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ochranné nápoje

16. 6. 2014

 


K ochraně zdraví před účinky zátěže teplem nebo chladem se poskytuje zaměstnanci ochranný nápoj. Ochranný nápoj musí mít odpovídající složení a Nařízení vlády 361/2007 ve znění sbírky zákonů 93/2012 určuje dle třídy práce složení i množství nápoje.

 

Nejvhodnějšími nápoji se jeví čistá voda bez bublinek, bylinné a ovocné čaje, různé minerální vody a ochranné iontové nápoje.


V podmínkách OKD se bude jednat kromě jiných především o slabě nebo středně mineralizované nápoje. Slabě mineralizované nápoje mají obsah rozpuštěných pevných minerálních látek od 50 do 500 mg/litr /patří sem pro představu například vody jako Toma natura, Aquilla, Dobrá voda a další/. Středně mineralizované nápoje s obsahem rozpuštěných pevných minerálních látek od 500 do 1500 mg/litr /např. Magnesia, Korunní, Matoni a další/ a pro použití se kombinují se slabě mineralizovaným nápojem, pramenitou vodou nebo vodou splňující dané požadavky.

 

Organismus je při fyzicky náročném výkonu značně ovlivněn. Již při ztrátě 3 l za osmihodinovou směnu je třeba věnovat trvalou pozornost náhradě minerálních látek, neboť jejich nedostatek může způsobit nervové a metabolické poruchy. Nebezpečí nastává už při teplotách nad 28 stupňů Celsia, vyslovené riziko je při teplotách 36 stupňů Celsia a vyšších. Při vysoké zátěži dosahují ztráty tekutin pocením až 1,5 litru/hod. Optimální by bylo pití 0,2 l každou čtvrthodinu, lépe se vstřebávají chladnější tekutiny. V létě se doporučuje teplota nápoje kolem 16 stupňů Celsia, v zimě 20 – 25 stupňů Celsia. Je vhodné minerální vody střídat s jiným druhem nápoje. Doporučuje se chuť kyselá, mírně natrpklá nebo mírně nahořklá. Je dáno také kolik může nápoj obsahovat maximálně cukru a kolik daných minerálních látek. Doporučené množství je 1,5 l až 2,5 l za směnu a v doplňování tekutin pokračovat i po směně. Jinde se doporučuje i více dle tělesné váhy - muž o váze 80 kg by měl vypít 3,2 litru tekutin a muž o váze 100 kg by měl vypít až 4 litry.

 

Při vysokých teplotách přichází tělo o velké množství vody a v ní rozpuštěných minerálů a iontů. Speciální ochranné nápoje - iontové nápoje dodávají tělu nejen tekutiny, ale také velké množství iontů, o které tělo přišlo. Iontové nápoje doplňují také energii, vitamíny a minerály. Iontové nápoje se dělí na isotonické, hypotonické a hypertonické. Isotonický nápoj se hodí při intenzívním výkonu nepřesahující 60 minut, hypotonické pak při tělesné aktivitě i v práci zejména delší než 60 minut. Hypertonické nejsou pro práci vhodné.


Je třeba si uvědomit, že iontové nápoje jsou určeny pro speciální činnosti a vysoké koncentrace některých iontů, stejně jako minerálů i v minerálních vodách s vyšší koncentrací minerálních látek, mohou mít při delším používání i negativní účinky na některé orgány / ledviny, játra, otoky, hypertenze, štítná žláza /. Musíme být tedy opatrní a na určení ochranného nápoje by se tedy měl podílet i lékař závodní preventivní péče – ochranný nápoj by měl být správně určen na míru podle dané práce, prostředí a dalších faktorů – třeba i věku zaměstnance a také tyto nápoje postupem doby střídat.

 

Mezi varovné příznaky nedostatku tekutin patří : sucho v ústech, pocit žízně, zvýšená únava, nesoustředěnost v práci, snížená výkonnost, bolesti hlavy, svalové křeče. Může nastat - kolaps, šok, přehřátí organismu. První pomocí je: opustit s postiženým horké prostředí, uvolnit mu oděv, chladit vlažnou vodou, dát mu napít. Při vážnějších stavech volat inspekční službu – v OKD v dole na číslo 6 a na povrchu na číslo 3333 a postiženého neopouštět do příchodu lékaře.

 


autor: SIBP Ing.Vladimír Potomák