Jdi na obsah Jdi na menu
 


OKD: Ocenění pracovníků na Dole ČSM a Darkov

16. 1. 2015

 

 

ZLATÉ ČSMÁKY ZÍSKALI ČTYŘI PRACOVNÍCI

Jeden neodchází z práce domů, dokud není porucha odstraněna. Druhý aktivně řeší problémy a inovuje. Na třetího se mohou chlapi spolehnout při zavádění nových postupů i zlepšování. Za čtvrtým stojí velmi kvalitní výsledky při koordinaci prací. To jsou jen zběžné charakteristiky pracovníků, kteří od Důlního závodu 2 dostali odznak Zlatého ČSMáka za rok 2014.
„Zodpovědnost, spolehlivost, obětavost a plnění úkolů nad rámec povinností. To je společným jmenovatelem všech čtyř nových držitelů našeho ocenění,“ přiblížil výrobní náměstek Roman Kołatek s tím, že podnikové ocenění Zlatý ČSMák předávali chlapům, kteří podávali ty „nej“ výkony, počtvrté. A oproti dřívějšku je mezi nimi tentokrát jen jediný zástupce produktivních kont.

 

Mechanik provozu příprav
Kolegové z příprav o Janu Zubovi pocházejícím z polské Libiąże po havířsku říkají, že „s ním nikdo nevydupe“. Narážejí na jeho letité zkušenosti, kdy třeba bezpečně pozná, že urvaný řetěz nemá na svědomí opotřebení, ale kus horniny. Zuba se vypracoval od píky – lépe řečeno požárníka, dopraváře, čelbového, směnového předáka a kombajnéra. Mechanika dělá od roku 2010.
„Na šachtě jsem třiatřicet let a po celou tu dobu robím bez úrazu a taky bez nemocenské. Mám asi tuhý kořínek po tátovi, jenž ve dvaaosmdesáti letech chodí po haldách Kopalni Janina tam u nás,“ nechal se slyšet Zuba a skromně poznamenal, že za ziskem Zlatého ČSMáka má podíl určitě i zbytek provozu příprav včetně nadřízených. Kažopádně ho závodní ocenění nesmírně těší.

 

Předák údržby plnicí stanice skipu
Kazimír Szajter cítí kromě osobního uspokojení i pocit zadostiučinění, že vedení podniku myslí nejen na rubáňové či čelbové. „Spousta chlapů nás tak nějak nevnímá. Dokud se ovšem nezastaví centrální odtěžení nebo chod technologie plnění skipu a vyvážení těživa na povrch,“ poznamenal elektrikář, jenž se pro stonavskou šachtu vyučil. Byť nějakou dobu pobyl na Dole Dukla.
Za sebou má například působení v „četě zavádění elektroniky do dolu“ v 80. letech minulého století – dnes u řízení kombajnů standardní tyristorové měniče znamenaly tehdy obrovskou novinku. S inovacemi si Szajter rozumí i nyní, čtyřiadvacet podnětů v programu Trvalého zlepšování hovoří za vše. „Ocenění bych ale nezískal bez své pravé ruky Jindry Lutonského a mistra těžních strojů Tondy Bieleckého,“ dodal.

 

Předák úseku vybavování a likvidace
Do tátových sedmatřiceti let odpracovaných na ČSM sice Petru Dančíkovi zaměstnaném na šachtě od roku 1991 něco chybí, zato se může pochlubit Zlatým ČSMákem. „Je to pro mne uznání mé práce a mého přínosu pro šachtu. Pouze doma to zatím nějak nedocenili,“ prohlásil předák z vybavování a likvidací, jehož původní profesí byl opravář lesních a zemědělských strojů.
Na první fárání si Dančík musel počkat kvůli tehdejšímu zákonu do svých jedenadvaceti let, a pak už natrvalo zakotvil ve zmiňovaném úseku vedeném Jánem Mračnou. Hlavním předákem je už sedmým rokem. Když ho nadřízení navrhovali na ocenění, zohledňovali kromě kvalitní práce a přístupu k zavádění nových technologií také jeho dobré nápady v projektu Trvalého zlepšování.

 

Vedoucí provozu vybavování a likvidace
Pod taktovkou Karla Kotrly nastolil provoz v loňském roce skutečně vysoký standard – deset vybavených a stejný počet likvidovaných rubání. Naposledy předali kolektivu Tomáše Kovala nový porub 401 200. „Zlatý ČSMák je závazkem, abychom pokračovali, ne-li si počínali ještě líp,“ řekl s poděkováním kmenovým i dodavatelským kolegům, hydraulikářům, elektrikářům i dopravářům.
Kotrla po strojní průmyslovce nastoupil na ČSA k přípravářům jako razič. Časem se z něj stal vybavovač se vším všudy, dělal mechanika, vedoucího úseku a provozu. Ve stejné funkci pokračuje od roku 2003 na ČSM. „Oceněním je vidět, že vedení nezapomíná na naši profesi,“ dodal.

 

csm.jpg

Zlatí ČSMáci (zleva) Jan Zuba, Karel Kotrla, Petr Dančík a Kazimír Szajter. (foto:Boris Renner)

 

 

 

 

ZLATÍ DARKOVÁCI, OCENĚNÍ ZLEPŠOVATELÉ NA DARKOVSKÉM BEZPEČNOSTNÍM AKTIVU

 

Poslední bezpečnostní aktiv ještě samostatného Závodu Důl Darkov se konal 16. prosince roku 2014. Tedy dva týdny předtím, než došlo ke sloučení Darkova a Karvinou a vznikl Důlní závod 1. Proběhl v darkovském krytu jak za účasti vedení OKD, které reprezentoval výkonný ředitel Dale R. Ekmark, tak vedení závodu za účasti ředitele Boleslawa Kowalczyka a náměstků Vladislava Szmeka, Davida Hájka a Antonína Míry.

 

CI – Jedeme dál!
V první části se z 89 nápadů, které podalo 57 autorů, losovalo 6 mimořádných odměn v programu Continuous Improvement. Jména šťastných výherců měla v rukou pětice nejaktivnějších zlepšovatelů závodu. Hlavní cenu získal Karel Mitrenga, ale potěšeni výsledkem a hodnotnými cenami v podobě poukazů na dovolené nebo nákup elektroniky byli jistě také Petr Třaskalík, Pavel Gluč, Josef Javořík, Jindřich Wisla a Roman Šemora. „Všichni, kdo si dali tu práci a snažili se vymyslet návrh, který může zefektivnit a usnadnit hornickou práci, přinést úspory v této pro těžaře nelehké době, ale především pomoci k dalšímu zvyšování bezpečnosti, si zaslouží poděkování. Samozřejmě, při losování nikdy nemůžou mít štěstí všichni. Ale to není důvod nepokračovat ve zlepšování dál. Vždyť za realizaci přínosného inovativního řešení lze získat zajímavé finanční ohodnocení. Ale každého přece také potěší, když vymyslí něco, co pomůže ostatním, a nikdo před ním na tuto možnost řešení problému nepřišel. V roce 2015 v programu jedeme dál,“ říká manažer CI Rostislav Volek.

 

Zlatý Darkovák pro ikony závodu
V druhé části akce bylo uděleno pěti zaměstnancům závodu ocenění Zlatý Darkovák. Vedoucí odboru BOZP darkovského závodu Luboš Dúbravka představil jednotlivé oceněné a popsal, díky čemu si dané přízvisko zasloužili (viz tabulka níže). „Stát se Zlatým Darkovákem to něco znamená. Toto ocenění není možné získat náhodou, shodou okolností nebo jedním krátkodobým pracovním úspěchem. Všech pět nových držitelů si ho zasloužilo svojí dlouholetou práci pro Darkov, odpovědností k plnění úkolů a pracovitostí, z které máme prospěch všichni. Ocenění mají zkušenosti, které by měli předávat mladším kolegům v jejich specializaci. Vždyť například Jarda Koval pracuje v hornictví čtyřicet let, Vlaďa Smuž třicet dva let,“ komentoval udílení Zlatých Darkováků ředitel závodu Boleslav Kowalczyk.

dsc01717.jpg

Oceněnění Zlatí Darkováci s výkonným ředitelem OKD Dalem Ekmarkem a ředitelem závodu Boleslavem Kowalczykem. (foto:Kateřina Sayak)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor, zdroj, foto: OKD a.s.

Vyšlo v časopise Horník číslo 2/2015

foto:Kateřina Sayak, Boris Renner