Jdi na obsah Jdi na menu
 


OKD: Oceněno 27 odvážných mužů

15. 12. 2014

 

V síni tradic báňského záchranářství hornického muzea Landek Parku v Ostravě-Petřkovicích se ve čtvrtek 4. prosince sešlo 27 odvážných mužů – členů báňského záchranného sboru v obvodu působnosti Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava (HBZS). Ve 13 hodin se ve slavnostních hornických krojích seřadili pod záchranářským znakem.


V den svátku svaté Barbory, patronky horníků, je pozvali předseda Českého báňského úřadu (ČBÚ) Ivo Pěgřímek a ředitel HBZS Josef Kasper, aby jim předal resortní medaile – Záchranářské záslužné kříže. Slavnostního aktu přihlíželi členové vedení těžební společnosti OKD, jednotlivých dolů a také nejbližší rodinní příslušníci oceněných.


Třináct oceněných obdrželo bronzový Záchranářský záslužný kříž, devět stříbrný Záchranářský záslužný kříž a pět mužů pak zlatý Záchranářský záslužný kříž.


O zásluhách oceněných při záchraně lidských životů, likvidaci důlních nehod, odstraňování jejich následků, ale také rozvoji báňského záchranářství hovořil nejen Ivo Pěgřímek, ale také Josef Kasper. Zdůraznili nejen fakt, že důlní záchranářství je specifickým odvětvím hornictví, které se věnuje tomu nejpodstatnějšímu – záchraně lidských životů, ochraně majetku a v neposlední řadě také preventivní činnosti. To vše si od členů záchranných sborů vyžaduje neustálou přípravu jak odbornou, tak fyzickou.
Poděkovali vyznamenaným za jejich obětavou práci a popřáli pevné zdraví a hornické štěstí v dalším období.


Záchranářský záslužný kříž
Resortní medaile „Záchranářský záslužný kříž“ se uděluje za výjimečné zásluhy při záchraně života nebo majetku projevené při zásahu báňských záchranářů, při cestě k zásahu nebo při výcviku. Může být udělena i za zvláštní zásluhy o zvýšení odborné úrovně báňské záchranné služby nebo záchranářské taktiky, a to při splnění podmínky nejméně 10 let činnosti v báňské záchranné službě. Medaile uděluje a odevzdává předseda Českého báňského úřadu.

 

 

dsc_0039.jpg

 

 

dsc_0049.jpg

 

 

dsc_0077.jpg

 

 

dsc_0082.jpg

 

 

dsc_0117.jpg

 

 

dsc_0123.jpg

 

 

 

 

 

 

 

autor, zdroj, foto: OKD a.s.