Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předseda SHO k hornickým důchodům

5. 5. 2016

 

 

Poslanecká sněmovna včera schválila novelu zákona, která umožní odejít horníkům o 7 let dříve než ostatní profese. Při této příležitosti jsme oslovili předsedu Sdružení hornických odborů Jaromíra Pytlíka.

 

Co pro Vás osobně znamená schválení novely?

 

Asi není důležité co to znamená pro mně, ale především pro horníky. Po 24 letech od zrušení důchodových kategorií se podařili prosadit ve sněmovně zákon, který ve skutečnosti umožní odchody o 10 let dříve, což odpovídá mimořádnému důchodu v 50 letech, který byl krátkou dobu v 90 letech. Tehdy šli horníci o 10 let dříve oproti ostatním profesím, což bude i nyní. Zákon musí samozřejmě projít senátem a podpisem prezidenta republiky. Vzhledem k tomu jak dopadlo hlasování ve sněmovně, předpokládám hladký průběh. V konečném hlasování nebyl ve sněmovně "NIKDO PROTI" a asi 8 poslanců se zdrželo!!!!

 

Jak dlouho odbory usilovaly o dřívější důchody horníků?


Jak jsem již uvedl výše, úsilí o dřívější odchody trvá od roku 1993, kdy byly bez náhrady zrušeny důchodové kategorie!

 

Kdo se podle Vás o předčasné důchody nejvíce zasadil?


Tady bych nerad někoho jmenoval, protože o důchody bojovala velká skupina osob. Výčet by byl velmi dlouhý a nechtěl bych někoho opomenout.

 

Proč tak dlouho trvalo, než byla nalezena shoda mezi politiky?


Je třeba si uvědomit, že po zrušení důchodových kategorií jsme jediní, kterým se podařilo navrátit nároky se zrušených kategorií. I proto byl problém přesvědčit politiky proč zrovna horníci.

 

Co je pro Vás a pro odbory v současné době prioritou?


Vzhledem k vyhlášené insolvenci je úkol jasný. Pomoci v reorganizaci OKD tak, aby mělo práci co nejvíce zaměstnanců a OKD mohlo pokračovat dále. Také budeme opět jednat s vládou o pomoci propouštěným zaměstnancům. Rovněž bychom rádi dořešili sociální program pro zaměstnance Paskova.

 

dsc_0701.jpg

Předseda Sdružení hornických odborů odpovídá na dotazy novinářů

 

 

 

 

ivz