Státní úřad inspekce práce letos provedl téměř 10 tisíc kontrol a uložil pokuty v celkové výši 255 milionů korun
Za první pololetí letošního roku uskutečnily orgány inspekce práce u zaměstnavatelů celkem 9 869 kontrol. Z tohoto počtu se 4 212 kontrol zaměřilo na dodržování bezpečnosti práce na pracovištích a bezpečný provoz vyhrazených technických zařízení, na odhalování nelegálního zaměstnávání směřovalo 3 413 kontrol, 1 886 kontrol se věnovalo dodržování pracovněprávních vztahů a na oblast zaměstnanosti bylo zaměřeno 358 kontrol. Porušení právních předpisů bylo oblastními inspektoráty práce zjištěno u necelých 60 procent ze všech dokončených inspekcí.
Vedle samotných kontrol vydaly oblastní inspektoráty práce 816 vyjádření k projektovým dokumentacím staveb, určených pro užívání ve veřejném zájmu nebo jako pracoviště fyzických osob, účastnily se v 350 případech kolaudačních řízení staveb a v 118 případech provedly dílčí prověrky Bezpečných podniků. V rámci bezplatného pracovněprávního poradenství veřejnosti zodpověděly oblastní inspektoráty práce letos zaměstnancům, ale i zaměstnavatelům už dohromady 5 842 dotazů, především z oblasti pracovněprávních vztahů či bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti.
Celkem bylo u zaměstnavatelů při kontrolách zjištěno 16 115 nedostatků, přičemž 9 217 z nich bylo zjištěno v oblasti bezpečnosti práce a vyhrazených technických zařízení, 3 737 nedostatků bylo zjištěno při kontrolách v oblasti pracovních vztahů a podmínek, 2 485 porušení v oblasti odhalování nelegálního zaměstnávání a 676 porušení v oblasti zákona o zaměstnanosti. Nejčastěji se zaměstnavatelé dopouštěli porušení právních předpisů v oblasti vyhledávání a řízení rizik spojených s možným ohrožením života a zdraví zaměstnanců. Při kontrolách dodržování pracovněprávních předpisů oblastní inspektoráty práce nejčastěji zjišťovaly u zaměstnavatelů porušování povinností v oblasti odměňování, při sjednávání a ukončování pracovního poměru a při dodržování pracovní doby zaměstnanců.
Při kontrolách zaměřených na nelegální zaměstnávání odhalily oblastní inspektoráty práce 1 335 nelegálně zaměstnaných osob. Jednalo se o 264 občanů České republiky, 55 občanů EU a 1 016 cizinců ze zemí mimo Evropskou unii.
Všemi oblastními inspektoráty práce bylo letos provedeno celkem 229 kontrol přímo zaměřených na zastřené zprostředkování zaměstnání, které odhalily 162 subjektů, které zastřeně zprostředkovávaly zaměstnání, a 97 subjektů, které výkon zastřeného zprostředkování zaměstnání umožnily.
Za prvních 6 měsíců roku 2025 přijaly orgány inspekce práce celkem 4 059 podnětů ke kontrole. Z tohoto počtu 1 997 podnětů upozorňovalo na možné porušování právních předpisů v oblasti pracovních vztahů a podmínek (nejčastěji se jednalo o odměňování zaměstnanců a oblast pracovního poměru a dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr), v 1 052 případech upozorňovali podatelé na nelegální práci (nejčastěji se jednalo o nelegální práci občanů ČR – 772 podnětů, občanů EU – 66 podnětů a cizinců – 276 podnětů) a možné porušení právních předpisů v oblasti zaměstnanosti a poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a 561 podnětů ke kontrole směřovalo do oblasti bezpečnosti práce.
V prvním pololetí roku 2025 oblastní inspektoráty práce uložily zaměstnavatelům za porušení právních předpisů spadajících do kontrolní působnosti Státního úřadu inspekce práce celkem 2 035 pokut v souhrnné výši 254 750 500 Kč.
ilustrační foto (AI Gemini)
Zdroj: SÚIP