Jdi na obsah Jdi na menu
 


V OKD začalo referendum o stávce

 

 

 

kladiva-os-phgn.jpgOdbory se s vedením firmy OKD Ostrava neshodly na nové kolektivní smlouvě. Management odmítnul i kompromisní návrh zprostředkovatele. Sdružení hornických odborů proto dnes vyzvalo zaměstnanci těžební společnosti OKD, aby začali na šachtách v referendu hlasovat, zda jsou ochotni jít do stávky. Referendum by mělo trvat do 7. listopadu.

Aby hornické odbory mohly vyhlásit stávku, musí se referenda zúčastnit alespoň polovina oprávněných hlasujících a nejméně dvě třetiny z nich se vyslovit pro stávku. Loni kvůli neúspěšnému vyjednávání a průtahům managementu proběhlo obdobné referendum. Bylo však neúspěšné, protože se ho zúčastnilo málo zaměstnanců.

Kolektivní vyjednávání se protahuje už od loňského srpna. Nová podniková smlouva by měla platit pro roky 2014 až 2018. Neshody odborářů se zástupci OKD přivedly jednání až před zprostředkovatele. Jeho návrh ale firma odmítla, místo toho přišla s vlastním novým návrhem. Zaměstnanci OKD nyní v referendu rozhodnou, zda návrh zaměstnavatele přijmou. Pokud ne, začne příprava stávky. Jestli ale horníci stávku odmítnou, vedení odborů předloženou kolektivní smlouvu podepíše. Ve stávkové pohotovosti jsou horníci od 15. října. "Nebudeme nikoho nutit. Každý ví, o co se hraje a že jde o velmi závažnou věc. Jde o to, že zaměstnavatel po zaměstnancích žádá, aby souhlasili s výrazným, dosud nevídaným sníženým mezd. Záleží na rozhodnutí každého z nich. Všichni kolem těch míst chodí a hlasování zabere tak 15 sekund. Pokud to nejsou ochotni udělat, ať se na mě nezlobí, ale bylo by jasné, že nemají zájem,“ řekl Esondám předseda SHO OKD Jaroslav Pytlík. „Výsledky hlasování budou vyhlášeny dne 8. listopadu nejpozději ve 14 hodin. V případě, že zaměstnanci odmítnou stávku, dojde k podpisu kolektivní smlouvy OKD předložené zaměstnavatelem. Budou-li zaměstnanci souhlasit se stávkou, budeme pokračovat v souladu se zákonem a dojde k přípravě stávky. Vyjednávání za této situace však není vyloučeno.  
Žádáme všechny zaměstnance, aby se vyjádřili hlasováním k možnosti stávky, ať už kladně či záporně. Kdo se nezúčastní hlasování, bude považován za osobu, která souhlasí s návrhem zaměstnavatele,“ dodal předseda J. Pytlík.
Kvůli špatným hospodářským výsledkům a situaci na trhu s uhlím začala letos firma OKD dělat řadu úsporných opatření. Ta se projevila i v návrhu kolektivní smlouvy: firma chce například zrušit příplatky na dovolenou a Vánoce (takzvané 13. a 14. platy). Místo nich má být podíl na zisku. Mzdy by zaměstnancům mohly stoupnout až o čtyři procenta, ale za podmínky, že bude splněn plán v těžbě a bezpečnosti práce. Se zvýšením mezd počítal i návrh zprostředkovatele, jenže by šlo o tři procenta a bez podmínek. Podle odborářů by se ale i tak zaměstnancům výrazně snížily příjmy.
 

kladiva-os-phgn.jpg