Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyjádření politiků k situaci v OKD: Ing Jiří Carbol, KDU-ČSL

24. 2. 2016

 

 

Redakce Sdružení hornických odborů oslovila několik politiků a požádala je o vyjádření k situaci v OKD. Jejich reakce a komentáře, vám budeme postupně přinášet na našich stránkách.

 

 Ing Jiří Carbol, senátor PČR, starosta obce Dobrá, zastupitel Moravskoslezského kraje (KDU-ČSL), bývalý poslanec PČR.

 

 Stanovisko k situaci v OKD k 21. 2. 2016


Už před dvěma lety uvedlo ministerstvo financí o případu OKD jasné informace. V roce 2004 odprodal stát 46 procent akcií soukromé firmě za 4,1 miliardy korun. Ovšem podle závěrů auditorů mohla tehdejší vláda dostat od soukromé firmy Karbon Invest šestkrát víc. A posudek, na jehož základě stát prodej uskutečnil, byl natolik vadný, že s jeho autory je dnes vedeno trestní stíhání. Současný majitel OKD, firma NWR, v tučných letech vybrala z OKD přes 100 miliard korun zisku. Analytici odhadují, že jen Zdeněk Bakala vydělal na koupi OKD více než 38 miliard – přičemž je jisté, že stát na prodeji OKD desítky miliard korun prodělal.

 

Samostatnou kapitolu pak ještě tvoří byty OKD, v jejichž souvislosti Bohuslav Sobotka uvedl, že jde o „velké morální i podnikatelské selhání Zdeňka Bakaly“ – což ovšem nájemníkům nijak nepomůže.

 

Podívejme se však na možnosti, jakými lze řešit problémy samotných horníků. Ředitel OKD Dale Ekmark nedávno oznámil, že společnost v rámci restrukturalizace do dvou let propustí polovinu zaměstnanců, tedy asi 5000 lidí (a k tomu připočítejme tisíce návazných pracovních míst). Je otázkou, zda toto načasování nemá být nátlakem na vládu, zvláště před krajskými volbami. Ale v případě, že by vedení Bakalova NWR zaměstnání horníků, jakož i jejich odškodnění, řešit nechtělo, je vláda povinna postupovat nebojácně. Spolu s odbory musí použít veškeré možné legislativní páky k tomu, aby to NWR jen tak neprošlo. Navíc jsem přesvědčen, že je zde prostor i pro jednání Bezpečnostní rady státu, v souvislosti s důlní vodou, výstupem metanu a jinými nebezpečími.

 

Dalším vládním krokem musí být spolupráce v rámci Evropské unie. Když Číma a Rusko začalo dodávat na trh ocel za dumpingové ceny, EU reaguje a zavádí dočasná cla. Stejný postup je na místě i v případě černého uhlí, kdy nám trh ničí dumpingové ceny z USA, Ruska a Austrálie. Unie je zde přece proto, aby svým členům pomáhala. A vedle toho je zapotřebí účinně využít také Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci (EGF), jenž se v podobných situacích čerpá například pro rekvalifikace.

 

V neposlední řadě pak musí své říci i Moravskoslezský kraj. Musí být prostředníkem mezi horníky a vládou a jeho úkolem je předkládat návrhy na řešení jak aktuálních situací, tak i dlouhodobých koncepcí. Jde také o rozšíření průmyslových zón, nová pracovní místa při odstraňování ekologických zátěží, jednání s novými investory, rozvoj turistického ruchu a další projekty.

 

Jiří Carbol, senátor v obvodu č. 69