Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyjádření politiků k situaci v OKD: Miroslav Novák, ČSSD

1. 3. 2016

 

 

 

Situace kolem útlumu těžby černého uhlí se i nadále vyostřuje. O práci můžou přijít tisíce horníků a v ohrožení jsou i firmy, jež jsou na OKD navázány. Vyhrocení situace přimělo vedení Moravskoslezského kraje k tomu, aby se obrátilo na vládu s žádostí o urgentní řešení problému, na který kraj už dva roky poukazuje. Vzhledem k tomu, že krajské orgány nedisponují potřebnými pravomocemi a kompetencemi, chceme, aby se intenzita konání vlády výrazně zvýšila v zájmu zachování stability a prosperity Moravskoslezského kraje.

 

V současné době vedeme intenzivní jednání i v osobní rovině. Jsem přesvědčen, že stát má dostatek nástrojů k tomu, aby byl sociální program ze strany OKD dodržen, a aby na něj nedopláceli zaměstnanci. Stát by za určitých podmínek mohl převzít karvinskou část OKD ať už přímo, nebo prostřednictvím státního podniku Diamo.

 

Ztráta pracovních míst se může dotknout až třiceti tisíc lidí v našem regionu. Odhaduje se, že stát by přišel zhruba o deset miliard korun, které by začal vyplácet v době razantního nárůstu nezaměstnanosti. Z toho pohledu může být převzetí OKD pro stát levnějším řešením, když by pak v dalších zhruba sedmi letech postupně řešil zavírání zdejších dolů.

 

Našim cílem je vytěžení uhlí ve stávajících dolech bez sociálních otřesů, což se dá zajistit jedině postupným útlumem těžby. U lidí, kteří končí se svým zaměstnáním, přirozeně počítáme s péčí vlády.

 

 

Miroslav Novák

hejtman Moravskoslezkého kraje