Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyjádření politiků k situaci v OKD: MUDr. Martin Gebauer, hnutí ANO

26. 2. 2016

 

 

OKD a region

 

Hlubší úvahy o vzniku krize v OKD ponechme ekonomům, a na úrovni politické již není opakovaně třeba brečet nad rozlitým mlékem, který politik a v jakou dobu jednal z dnešního pohledu možná korupčně. Na tuto otázku zná odpověď snad již každý.

 

Karvinsko se potýká dlouhodobě s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v ČR, a OKD je velmi významným zaměstnavatelem jak přímým, tak na něj navázaní další lidé, jak dodavatelé, tak služby a obchod.


Společnost je povinna eliminovat možné vzniklé škody. A když říkám společnost, tak v prvé řadě jde o současného zaměstnavatele, a to OKD. Tato MUSÍ vytvořit sociální program, který umožní zaměstnat propuštěné zaměstnance formou aktivního vyjednávání s možnými zaměstnavateli. Propuštěným zabezpečit důstojné „odchodné“ na pokrytí doby hledání zaměstnání. Snad novela zákona o hornických důchodech zmírní dopady na budoucí nezaměstnané nad 50 let.


Společnost OKD by měla bezúplatně převést již nevyužívané pozemky ve svém vlastnictví na stát (kdy by se zčásti narovnala historická křivda), na kterých by se mohly budovat další industriální zóny pro lehký průmysl či jiné podnikatelské aktivity. Ostrava byla vyhlášena jedním z nejlepších měst, vhodných pro podnikání, tak toho využijme.


Není možné, aby oblast Karvinska byla v posledních několika desetiletích vybrakována a nechala na pospas. I zde žijí a budou žít lidé, kteří se zaslouží respekt a slušnou životní úroveň.
A v případě že orgány činné v trestním řízení najdou možnost, jak napadnout špatná rozhodnutí z období privatizace OKD, eventuální vysouzené částky by měly být použity na záchranný program naší oblasti.

 

MUDr. Martin Gebauer