Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyjádření politiků k situaci v OKD: Petr Gazdík, TOP09

29. 2. 2016

 

 

 


OKD byly časovanou bombou léta

 

OKD má problémy a my se divíme. Opravdu máme čemu se divit?
Ekonomická realita je neúprosná. Cena uhlí klesá od roku 2011. Velkou ztrátu ohlásilo OKD už v roce 2013. Čím víc firma těží, tím víc prodělává, snížením těžby by se ale i jí tenčily i tyto tenké příjmy. Klasický začarovaný kruh.


Léta upozorňovali analytici, že nelze čekat růst cen uhlí. Přesto jsme čekali a doufali, že to "nějak dopadne", že tato časovaná bomba nakonec neexploduje.


Co v těch letech udělal kraj, ministerstvo práce? Nebo vláda jako celek? Zřídila vládního zmocněnce pro Moravskoslezský a Ústecký kraj a s NWR vyjednala udržování ztrátového Dolu Paskov. Nějaké blahodárné působení vládního zmocněnce nevidím a dohoda o udržení těžby padla vloni kvůli nízkým cenám uhlí.


Nejsem pro to, aby se soukromé firmě nasypaly miliardy z peněz všech daňových poplatníků, jak to chtěl management NWR ještě před změnou vlastníka a vítám, že to vláda odmítla.
Nemá ale smysl dělat chytrou horákyni, otázka zní, co dělat teď.


Z mého pohledu politika, který není přímo expert na důlní těžbu a trh s uhlím, předně souhlasím s odbory OKD, že je třeba zavřít Důl Paskov, aby nepotopil zbytek firmy..
A dále je třeba připravit se na případný další útlum - k omezení těžby prostě dojde a chápou to i odbory.


Jako rozumný se mi jeví plán prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka: pokusit se získat peníze z evropského globalizačního fondu (určeného právě pro případy hromadných propouštění), podpořit vnik nových pracovních míst a uvažovat o předčasných důchodech pro horníky nad určitý věk (zvlášť, když průměrný věk horníka OKD překračuje 46 let).
Já ale tady - kromě údivu, co že se to kolem děje - nevidím nějakou větší snahu vedení Moravskoslezského kraje. Není to zkrátka jen věc soukromého vlastníka na jedné straně a vlády na straně druhé. Kraj musí zvážit, kde investovat a jak podpořit nová pracovní místa. Teď může osvědčit, zda mají kraje a krajské samosprávy praktický smysl, či ne. Jestli ovšem v případě OKD není trochu pozdě.


NWR, vlastník OKD, teď změnil vlastníka. Odbory OKD si od toho slibují nový impuls pro jednání. Uvidíme, s jakým řešením britské investiční fondy přijdou. Ať už ale přijdou s čímkoliv, je třeba se připravit, že v příštích letech útlum těžby nutně nastane.

 

Petr Gazdík

poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny PČR