Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výkonný a provozní ředitel na Paskově

22. 12. 2014

 


Ve středu 17.12.2014 se konalo na Závodě Důl Paskov setkání výkonného ředitele Dale R. Ekmarka a provozního ředitele Ing. Pavla Hadravy se zaměstnanci. Náš ředitel Dolu Paskov Ing. Zbigniew Janowski uvedl setkání pozitivními zprávami o splněných cílech pro rok 2014 a především zprávou „vstupujeme do roku 2015 se stejným počtem kolektivů rubání a čeleb jako v letošním roce“.

 

Výkonný ředitel OKD, a.s. začal zlehka odpověďmi na „zaručené zprávy“, co kolují v OKD:

 

1)  výkonného ředitele vyhodili – není pravda, zůstává dál a s ním i provozní ředitel

2)  společnost budou kupovat číňané – opět to není pravda

3)  bude se zavírat Důl Lazy – pouze se uzavře mokrá část úpravny a třídírna zůstává

4)  prodej Dolu ČSM – Důl ČSM se prodávat nebude

5)  základní mzdy se budou krátit – není pravda

 

Po tomto začátku následovala samotná prezentace k současné situaci v OKD, a.s. a jeho budoucnosti. Na snímcích se postupně střídala bezpečnost za rok 2014 v OKD, a.s. (8 smrtelných úrazů, asi 190 registrovaných), výroba (plán 9 290 000 tun, skutečnost 8 700 000 tun), metráž ( plán 55 143 m, skutečnost 47 870 m), cena uhlí, náklady na tunu atd.

 

Pro rok 2015 je motto „ JEDNO OKD“, proto i přejmenování dolů na závody a prodej směsi nikoli uhlí se jménem Paskov apod. Cíle pro příští rok jsou stanoveny na 7 800 000 tun a 44 200 m, investice ve výší 850 000 000 Kč a samozřejmě 0 smrtelných úrazů. Vše bude v příštím roce o udržení hotovosti. Jak bylo prezentováno, s jakou hotovostí se vstupuje do roku 2015, tak s minimálně stejnou je nutné rok ukončit. Pozitivní sdělení bylo i to, že cokoli bude v tržbách nebo úsporách navíc, vrací se zpět do ražeb.

 

Zaznělo další nutné opatření„ náklady na jednu tunu snížit pod 2000 Kč“, a tady mě zarazilo, že přestože nebylo řečeno jak, nikdo se na to v diskusi nezeptal. Vždyť se mají propustit zaměstnanci v souvislosti se snižováním produkce uhlí v OKD a základní mzdy se krátit nebudou, tak jak toho může zaměstnavatel bez změn v KS dosáhnout? A tady bych rád přidal jednu zaručenou zprávu za odborové organizace: neproběhlo žádné jednání, na kterém by se odborové organizace se zaměstnavatelem na jakékoli změně KS OKD dohodli. Naopak v úterý ještě před jednáním s vedením OKD, byl předán dopis provoznímu řediteli OKD, a.s. s usnesením rady Sdružení hornických odborů, ve kterém stojí:

 

„ Rada SHO projednala současnou situaci ve mzdové oblasti a považuje ustanovení v KS OKD, a.s. a KSVS (kolektivní smlouva vyššího stupně) za naprosté minimum pro zaměstnance (a to nejen ve mzdové části)“.

 

Na druhé straně je zapotřebí uznat, že považuji informativní setkání zaměstnanců s výkonným ředitelem a samozřejmě provozním ředitelem OKD,a.s. za krok správným směrem, který tu v minulosti chyběl a to i přesto, že se zaměstnancům sdělují informace jen po malých dávkách. A rovněž oceňují osobní poděkování zaměstnancům za odvedenou práci. Určitě i přání do nového roku z úst ředitelů potěší více než plakát na nástěnce.

 

 

 

dsc_0377.jpg

 

 

 

 

 

 

autor: Rostislav Palička

foto: (ivz)