Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zavádějící informace o OKD a NWR v médiích

7. 8. 2014

 

 

Zavádějící informace o OKD a NWR v médiích

 

V uplynulých dnech se v českých médiích objevily informace, které se snažily čtenářům vsugerovat, že OKD i její mateřská společnost NWR bezprostředně čelí riziku bankrotu. Oznámení o snížení ratingu NWR se chytila komentátorka startujícího serveru Echo24.cz, která se vedle řady věcných chyb mýlila i ve svých závěrech. Bohužel svým komentářem inspirovala i bulvární deník Blesk, jehož text rovněž obsahuje řadu nepravdivých a zavádějících informací, jako je například tvrzení, že „firma přestala splácet některé své závazky. Mezinárodní agentura jí proto snížila hodnocení, tzv. rating“. Je tedy nutné uvést vše na pravou míru.


NWR své závazky plní


Není pravdou, že NWR přestala splácet své závazky. Podle ředitele vnějších vztahů Petra Jonáka NWR naopak v současné době finišují jednání s věřiteli o oddlužení a výměně starých dluhopisů za nové. Tento fakt se navíc nijak netýká společnosti OKD, která své závazky vůči svým věřitelům, dodavatelům i zákazníkům samozřejmě plní.
Vývoj jednání s věřiteli navíc dává důvod k optimismu. S oddlužením NWR již souhlasí 85% všech držitelů zajištěných dluhopisů splatných v roce 2018 a 65 % všech držitelů těch nezajištěných splatných v roce 2021. Firma sice potřebuje souhlas 75 % věřitelů v obou zmiňovaných kategoriích, ale toto procento se bude počítat pouze z těch, kteří budou hlasování o schválení plánu finanční restrukturalizace přítomni. To se bude konat v Londýně 29. srpna, jak v minulých dnech schválil britský soud. „Věříme, že se nám celou restrukturalizaci podaří dotáhnout do konce září. To nám výrazně sníží dluh a přinese do firmy až pět miliard korun nového kapitálu,“ dodal Jonák.


Prodej OKD není na pořadu dne


Oba texty zároveň zmiňují starší výroky ministra průmyslu Jana Mládka a ministra financí Andreje Babiše, za jakých podmínek by do OKD mohl majetkově vstoupit stát. Jak ale upozorňoval v minulých vydáních Horníka výkonný ředitel OKD Dale Ekmark, s ohledem na stále pravděpodobnější dohodu s věřiteli je prodej OKD pouze teoretickou možností. „Plán B, který by spočíval v přípravách možnosti, že by dceřiné společnosti NWR, tedy OKD a NWR KARBONIA, byly nabídnuty k prodeji, se stává mnohem méně a méně pravděpodobný,“ tvrdí Ekmark. Podle něj navíc žádný z možných scénářů nebude mít dopad na každodenní činnost OKD. Zaměstnanci černouhelné firmy se musí primárně soustředit na provozní transformaci, aby učinily z OKD efektivnější a konkurenceschopnou firmu i při dramatickém poklesu cen uhlí na světových trzích v uplynulých třech letech. Dosavadní výsledky z provozů přitom ukazují, že úsilí všech v OKD přináší své ovoce.

 

 

dsc_0055.jpg

 

Důl Darkov

 

 

 

 

 

článek vyšel v Horníku č.27

autor, zdroj:OKD a.s.

foto:(vs)