Jdi na obsah Jdi na menu
 


Informace ze setkání s premiérem, ministry a hejtmanem 31. 5. 2016

3. 6. 2016

 

 

Zástupci vlády chtěli znát pohled odborů a zaměstnanců na současnou situaci v OKD, a.s., zda komunikuje insolvenční správce s odbory a rovněž jaký návrh chtějí odbory spolu s potencionálními zájemci o OKD předložit.

Místopředseda SHO Š. Pintér v odpovědi informoval o vyhrocené situaci mezi zaměstnanci z pohledu možného nevyplacení mezd, o jediné schůzce odborů s insolvenčním správcem. Vysvětlil, že jako zástupci zaměstnanců jednáme s každým, kdo má zájem o udržení pracovních míst v OKD.

Premiér s ministry potvrdili, že mají zájem na zachování OKD v činnosti, bohužel pro nás také potvrdili své přesvědčení zavřít Důl Paskov. Ministr Mládek sdělil, že stát se prostřednictvím správy sociálního zabezpečení stal věřitelem OKD a do budoucna zřejmě vliv státu bude stoupat. Rovněž ubezpečil, že v případě nevyplacených mezd je možné uplatnit své nároky u úřadu práce. Tady jsme ho upozornili, že rozhodné období pro zaměstnance OKD končí 31. srpnem a přihlásit se o dlužný nárok je možno pouze do 18. října 2016.

Hejtman informoval, že 15. 6. je na programu senátu projednání zákona o dřívějším odchodu horníků do důchodu.

Diskuse se vedla především kolem Dolu Paskov, jeho kvality uhlí, o odvodech zaměstnanců pro stát, o podpoře hornictví v okolních státech, legislativě k uzavírání dolu, o kontrole těžební společnosti z pohledu ČBÚ a státu, o vytváření finančních rezerv.

Bohužel byť se zdá, že má vláda eminentní zájem řešit situaci v OKD, není to v současnosti jen v její moci, ale především v rukou předběžného věřitelského výboru.